Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قبرس به فروش «ویزای طلایی» اروپا به مجرمان و افراد فاسد متهم شد

قبرس
قبرس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نام رحمان رحمانی، رئیس مجلس افغانستان نیز در گزارش الجزیره دیده می‌شود که پاسپورت اروپایی‌ را نه فقط برای خودش بلکه برای همسر و سه دخترش خریداری کرده است.

آگهی

دولت قبرس با مجموعه‌ای از اتهامات روبروست که بر اساس آن مقامات این کشور ویزای طلایی اروپا را که اقامت و شهروندی در اتحادیه اروپا را برای دارندگانش تضمین می کند به افرادی که فعالیت‌ مجرمانه، پرونده فساد و پولشویی دارند، می‌فروشد.

بر اساس تحقیقات شبکه الجزیره که تحت عنوان «اوراق قبرس» انجام گرفته، تعداد هزار و ۴۰۰ فرد ثروتمند و هزار و ۱۰۰ نفر از اعضای خانواده‌هایشان بین سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ شهروندی قبرس را خریده‌اند. این افراد ذیل برنامه سرمایه‌گذاری در قبرس توانسته‌اند به امکان شهروندی قبرس دست یابند.

بر اساس گزارش سایت «اصلاعات ویزای شنگن»، ۳۰ نفر از این افراد متهم به کارهای غیرقانونی هستند و همچنین ۴۰ نفر از آنها افراد سیاسی سرشناس در سیستم دولتی کشورها بوده یا هستند.

سازمان شفافیت بین‌المللی که یک سازمان مدنی جهانی در مبارزه با فساد است با اشاره به این موضوع می‌گوید:‌ «کمیسیون اروپا باید تصمیم قاطعانه‌ای علیه طرح ویزای طلایی کشورهای عضو که با رسوایی همراه بوده است، اتخاذ کند زیرا اسناد جدید افشا شده نشان دهنده تداوم آسیب‌پذیری ما در برابر فساد و پولشویی است.»

جدیدترین گزارش الجزیره بار دیگر بسیاری از موارد اتهامات مرتبط با فساد و پولشویی را که پیش از این بوسیله بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله کمیسیون اتحادیه اروپا مورد توجه قرار گرفته بود، برجسته کرده است. بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد که برخی از افراد موجود در این لیست حتی پس از تصمیم دولت قبرس مبنی بر سختگیری بیشتر، گذرنامه خود را گرفته‌اند.

با این حال دولت قبرس این اتهامات را رد کرده و گفته است که صدور اجازه اقامت برای این افراد در زمان خود، کاملا مشروع بوده است. به گفته وزارت کشور قبرس، ۱۲ نفز از کسانی که در این گزارش از آنها نام برده شده، شهروندیشان را «فقط پس از تایید آژانس‌های اطلاعاتی قبرسی و خارجی که مسئول بررسی چنین موضوعاتی هستند، دریافت کرده‌اند.»

نیکولای گورنوفسکی، رئیس سابق شرکت «گازپروم» روسیه در سال ۲۰۱۹ پاسپورت اروپائیش را خریده است. او از جمله افرادی است که به دلیل فساد در روسیه تحت تعقیب است. همچنین نام رحمان رحمانی، رئیس مجلس افغانستان نیز در گزارش الجزیره دیده می شود که پاسپورت اروپایی‌ را نه فقط برای خودش بلکه برای همسر و سه دخترش خریداری کرده است.

بر اساس طرح ویزای طلایی قبرس، هر فردی در سراسر جهان می تواند شهروندی قبرس را با حداقل ۲.۱۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری در قبرس خریداری کند. فردی که پاسپورت قبرس را به این شیوه خریداری می کند می تواند در تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا کار، سفر و زندگی کند.

در آوریل گذشته، کمیسیون اروپا از طرح ویزای طلایی قبرس، بلغارستان و مالت انتقاد کرد و از این کشورها خواسته است که به طرح ویزای طلایی پایان دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلغارستان اعطای گذرنامه طلایی به شهروندان غیراروپایی را متوقف کرد

یونان برای خانه‌‌به‌دوشان دیجیتالی خارجی روادید ویژه صادر می‌کند

جمهوری خودخوانده قبرس شمالی در واکنش به ادعای موساد علیه ایران: بی‌اساس و شرارت‌بار است