Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

کمیسیون اروپا پیشنهاد تلافی‌جویانه الزام ویزا برای شهروندان آمریکایی را نپذیرفت

اتحادیه اروپا و ایالات متحده
اتحادیه اروپا و ایالات متحده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان چهار کشور اتحادیه اروپا که هم اکنون شهروندان‌شان برای سفر به ایالات متحده نیاز به ویزا دارند، در حال مذاکره با مقامات آمریکایی هستند تا بتوانند نظر آنها را برای پاره‌ای معافیت‌های ویزایی جلب کنند.

آگهی

کمیسیون اروپا پیشنهاد پارلمان اروپا مبنی بر الزام گرفتن روادید برای سفر اتباع آمریکایی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نپذیرفت.

پارلمان اروپا از کمیسیون خواسته بود تا این کار را به تلافی تحمیل الزام ویزای آمریکا به دارندگان گذرنامه ۴ کشور عضو اتحادیه یعنی بلغارستان، قبرس، کرواسی و رومانی انجام دهد. اما کمیسیون اروپا این پیشنهاد را که برای فشار متقابل به ایالات متحده تنظیم شده بود، روز جمعه گذشته ۲۳ اکتبر (۲ آبان) بررسی و آن را رد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ویزای شنگن، کمیسیون اروپا ایده الزام ویزا برای آمریکایی‌ها را «زیانبخش» خوانده و سخنگوی این کمیسیون نیز گفته است که چنین اقدامی «ناگزیر منجر به آن می‌شود که ایالات متحده ویزا را برای تمام شهروندان اتحادیه اروپا الزامی کند».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نمایندگان چهار کشور اتحادیه اروپا که هم اکنون شهروندان‌شان برای سفر به ایالات متحده نیاز به ویزا دارند، در حال مذاکره با مقامات آمریکایی هستند تا بتوانند نظر آنها را برای پاره‌ای معافیت‌های ویزایی جلب کنند. پایگاه اطلاع‌رسانی ویزای شنگن به نقل از همان مقام کمیسیون اروپا که نامی از او نبرده، با اعلام این که نمایندگان چهار کشور اروپایی در این مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل کرده‌اند، نوشته است که هیچ یک از این کشورها از کمیسیون درخواست نکرده‌اند که چنین اقدامی را برای فشار به آمریکا انجام دهند زیرا بیشتر مایلند که به کار مذاکره سرعت بدهند.

در جلسه پارلمان اروپا در روز ۲۲ اکتبر (یکم آبان)، چندین نماینده پارلمان اروپا بر این واقعیت تأکید کردند که شهروندان بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی هنوز برای ورود به ایالات متحده برای اهداف گردشگری و تجاری به ویزا نیاز دارند، در حالی که دارندگان گذرنامه آمریکایی مجازند که بدون ویزا به سرتاسر اروپا سفر کنند.

درخواست تحمیل ویزا به شهروندان آمریکایی در مجموع با حمایت ۳۷۶ نماینده پارلمان اروپا مطرح شده بود. این نمایندگان چنین استدلال کرده بودند که اتحادیه اروپا برای انجام اقدامات لازم را در این زمینه (تحمیل ویزا به آمریکایی‌ها) به گونه‌ای که شهروندان اروپایی مورد تبعیض قرار نگیرند، دو سال صبر کرده است.

پارلمان اروپا در بیانیه‌ای مطبوعاتی که در همان روز صادر شد، یادآوری کرده که بر اساس پیش بینی قانون اتحادیه اروپا، اگر کشور ثالثی شرط اخذ روادید برای دارندگان گذرنامه کشورهای عضو اتحادیه بگذارد، کمیسیون اروپا حد اکثر تا دو سال بعد از دریافت اعلام رسمی این تصمیم، باید ترتیبی اتخاذ کند که شرط اخذ روادید اروپا برای اتباع آن کشور ثالث برقرار گردد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده در آغاز ماه اکتبر پس از دیدار با آندری پلنکوویچ، نخست وزیر و گوردان گرلیچ رادمان، وزیر امور خارجه کرواسی، گفت ممکن است به زودی شهروندان کروات بتوانند بدون ویزا به ایالات متحده سفر کنند. پمپئو در آن جلسه گفت متقاعد شده که کرواسی به زودی شرایط عضویت در برنامه لغو روادید را فراهم کرده و مردم این کشور می‌توانند بدون ویزا برای گردشگری یا کار به ایالات متحده سفر کنند.

چهار کشور رومانی، قبرس، کرواسی و بلغارستان عضومنطقه شنگن نیستند، اما در حال مذاکره برای الحاق به این منطقه‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده پارلمان اروپا خواستار محدودیت صدور ویزا برای شهروندان آذربایجان شد

فرانسه امید کوزوویی‌ها به حذف ویزای شنگن در سال جاری را ناامید کرد

دولت آمریکا اعطای ویزا به نیروی کار ماهر را «به‌شدت» محدود می‌کند