نماینده پارلمان اروپا خواستار محدودیت صدور ویزا برای شهروندان آذربایجان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Eva Kaili
Eva Kaili   -  کپی رایت  AP Photo

سیاستمدار یونانی عضو پارلمان اتحادیه اروپا از کمیسیون این اتحادیه خواست تا برای شهروندان کشور جمهوری آذربایجان محدودیت ویزا اعمال شود.

«اوا کایلی» که عضو جنبش سوسیالیست یونان نیز هست معتقد است درگیری‌های اخیر در منطقه قره‌باغ را آذربایجان به راه انداخته است و باید برای کسانی که گذرنامه این کشور را دارند محدودیت ویزا در دستور کار قرار گیرد. 

خانم کایلی که این ایده خود را در حساب توییتری خود نیز به اشتراک گذاشت همچنین خواستار لغو توافق‌نامه تسهیل ویزای اتحادیه اروپا با آذربایجان شد. توافقنامه‌ای که به موجب آن شهروندان کشور آذربایجان می‌توانند با پرداخت هزینه ۳۵ یورویی به جای ۸۰ یورو برای ویزای شنگن اقدام کنند.

این نماینده پارلمان اتحادیه اروپا می‌نویسد: «من درخواستی را به کمیسون اتحادیه اروپا برای برداشتن ویزا برای آذری‌هایی که گذرنامه دیپلماتیک دارند و همچنین لغو توافق‌نامه تسهیل ویزا برای شهروندان این کشور که قصد ورود به اتحادیه اروپا را دارند ارائه کردم. این نتیجه‌ای است از نقض آشکار حقوق بشر ارمنیان که از سوی دولت جمهوری آذربایجان و ترکیه انجام شده است.»

هنوز پاسخی از سوی اتحادیه اروپا به درخواست این نماینده پارلمان اروپا ارائه نشده است اما ایده خانم کایلی با استقبال ارمنی‌ها، یونانی‌ها و همچنین فعالان مدنی و ضد جنگ رو به رو شده است.

اوا کایلی متولد سال ۱۹۷۸ است و از سال ۲۰۱۴ عضو پارلمان اتحادیه اروپا و همواره در کمیته صنعت، تحقیقات و انرژی مشغول فعالیت بوده است.

محدودیت‌هایی که او برای اعمال در قبال آذربایجان پیشنهاد کرده، شیوه رایج اتحادیه است که موضع خود را در قبال درگیری‌ها و منازعات سیاسی و نظامی کشورهایی که عضو اتحادیه نیستند آشکار می‌سازد. 

فرآیند تسهیل ویزا که این نماینده پارلمان اروپا به آن اشاره کرده از سپتامبر ۲۰۱۴ میان اتحادیه اروپا و آذربایجان ایجاد شده است. این اتحادیه تفاهم‌نامه مشابهی با ارمنستان نیز دارد. بر اساس این تفاهم، ارمنی‌ها و آذری‌ها می‌توانند برخلاف شهروندان اکثر کشورهای دنیا که باید برای ویزای شنگن ۸۰ یورو پرداخت کنند، تنها با پرداخت ۳۵ یورو برای دریافت ویزای کشورهای اروپایی عضو پیمان شنگن اقدام کنند. البته این بدان معنا نیست که ویزای آنها تضمین شده خواهد بود، تنها مزیت، پایین‌تر بودن مبلغی است که شهروندان ارمنستان و آذربایجان برای بررسی درخواست ویزای خود پرداخت می‌کنند.

هنوز مشخص نیست اتحادیه اروپا در برابر این درخواست چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد. جوزپ بورل، رئيس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر و در ۷ اکتبر از دو طرف خواسته بود جنگ را متوقف کنند و از مسیر دیپلماسی مشکلات فیمابین را حل و فصل نمایند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید