وزرای خارجه گروه هفت خطاب به روسیه: فوراً مسئول حمله به ناوالنی مشخص شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم‌های کشورهای عضو گروه هفت
پرچم‌های کشورهای عضو گروه هفت   -   کپی رایت  CANVA Pro

وزرای خارجه گروه هفت با انتشار بیانیه‌ای مشترک از روسیه خواستند تا مشخص کند چه کسی مسئول «مسمومیت» الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین است.

آنها در بیانیه‌ای که شامگاه سه‌شنبه هشت سپتامبر (۱۸ شهریور) منتشر کردند، آورده‌اند: «ما، وزیران خارجه گروه هفت شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به همراه نماینده عالی اتحادیه اروپا، در محکومیت مسمومیت تایید شده الکسی ناوالنی به قاطع‌ترین شکل ممکن هم نظر هستیم.»

در این بیانیه آمده است: «آلمان کشورهای گروه هفت را در جریان این واقعیت قرار داده است که یافته‌های بالینی و سم‌شناسی متخصصان آلمانی و آزمایشگاه نیروهای مسلح این کشور مشخص کرده است که آقای ناوالنی قربانی حمله با عامل عصبی گروه گازهای «نوویچوک» شده است، ماده‌ای که توسط روسیه تولید می‌شود. آقای ناوالنی در بیمارستان برلین تحت مراقبت‌های ویژه است و همچنان در وضعیت بحرانی به سر می‌برد.»

روسای دستگاه دیپلماسی این هفت کشور یادآور شده‌اند که هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی، در هر مکان، هر زمان، توسط هر فرد، تحت هر شرایطی «غیر قابل قبول» است و با موازین بین‌المللی منع استفاده از این نوع سلاح‌ها مغایرت دارد.

ما وزیران خارجه گروه هفت، از روسیه می‌خواهیم خیلی سریع و کاملا شفاف در مورد اینکه چه کسی مسئول این حمله با انجام مسمومیت منزجر کننده است توضیح دهد.
بیانیه وزرای خارجه گروه هفت

آن‌ها تاکید کرده‌اند: «ما وزیران خارجه گروه هفت، از روسیه می‌خواهیم خیلی سریع و کاملا شفاف در مورد اینکه چه کسی مسئول این حمله با انجام مسمومیت منزجر کننده است توضیح دهد.»

آن‌ها از روسیه خواستند با توجه به اینکه متعهد به کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی است، عاملان این حمله را محاکمه کند.

آن‌ها اضافه کردند که «این حمله علیه آقای ناوالنی، رهبر مخالفان ضربه‌ جدی دیگری علیه دموکراسی و چندگانگی سیاسی در روسیه است. این موضوع تهدیدی جدی برای آن دسته از زنان و مردانی است که متعهد به دفاع از آزادی‌های سیاسی و مدنی هستند.»

آن‌ها از روسیه بار دیگر خواستند که «به تعهدات خود در چارچوب پیمان بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی عمل و این حقوق از جمله حق آزادی بیان را برای شهروندان خود تضمین کند.»

وزرای خارجه گروه هفت تاکید کردند که به نحوه پاسخگویی روسیه در ارتباط با درخواست‌های بین‌المللی در توضیح مسمومیت آقای ناوالنی نظارت دقیق خواهند کرد.