پزشکان آلمانی: ناوالنی با خروج از کما به سخنان اطرافیان واکنش نشان داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتقال الکسی ناوالنی به بیمارستان خیریه برلین
انتقال الکسی ناوالنی به بیمارستان خیریه برلین   -  کپی رایت  AP Photo

بیمارستان خیریه در برلین، پایتخت آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه از کمای مصنوعی خارج شده است.

الکسی ناوالنی از روز ۲۲ اوت (اول شهریور) به دلیل مسمومیت در بیمارستان خیریه شهر برلین بستری شده است. دولت آلمان چند روز پیش اعلام کرد که الکسی ناوالنی با نوعی گاز اعصاب شبیه به نویچک مسموم شده است.

به گفته پزشکان معالج الکسی ناوالنی، این مخالف سرشناس رئیس جمهوری روسیه به صورت مرحله به مرحله از زیر دستگاه تنفس مصنوعی خارج خواهد شد. بنا به اعلام بیمارستان خیریه برلین الکسی ناوالنی به سخنان اطرافیان خود واکنش نشان داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پزشکان آلمانی با وجود «بهبود وضع سلامتی» الکسی ناوالنی همچنان تاکید می کنند که «مسمومیت سنگین» اخیر ممکن است تاثیرات درازمدت بر سلامتی او گذاشته باشد.

استفاده از نوعی گاز اعصاب مشابه نوچیک علیه مخالفان و منتقدان روس مسبوق به سابقه است. سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس در سال ۲۰۱۸ در بریتانیا به همراه دخترش با همین ماده سمی مسموم شد.

مسمومیت سرگئی اسکریپال منجر به تنش در روابط لندن با مسکو شد. آلمان و دیگر کشورهای غربی اکنون از روسیه خواسته اند تا درباره مسمومیت الکسی ناوالنی تحقیق کند.

برلین تهدید کرده است که احتمال وضع تحریم علیه روسیه به دلیل مسمومیت الکسی ناوالنی وجود دارد. الکسی ناوالنی روز ۲۰ اوت (۳۰ مرداد) در بیمارستانی در شهر امسک در سیبری بستری شد و پس از دو روز به اصرار اطرافیانش به آلمان منتقل شد.