سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از «استفاده از گاز اعصاب» علیه ناوالنی ابراز نگرانی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی
مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی   -  Copyright  AP Photo

سازمان منع سلاح های شیمیایی روز پنجشنبه نسبت به نتیجه آزمایش‌های الکسی ناوالنی ابراز نگرانی کرد.

دولت آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که بنا به نتیجه آزمایش های انجام شده الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه با نوعی گاز اعصاب شبیه به نویچوک مسموم شده است. الکسی ناوالنی که حدود دو هفته پیش از شهر امسک در سیبری به آلمان منتقل شد هم اکنون در بیمارستانی در برلین، پایتخت این کشور بستری است.

فرناندو آریاس، دبیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی در واکنش به نتیجه آزمایش های انجام شده در آلمان گفت: «بر اساس معاهده منع سلاح‌های شیمیایی هرگونه مسموم کردن افراد با استفاده از گاز اعصاب، استفاده از سلاح شیمیایی محسوب می شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود که سازمان منع سلاح های شیمیایی برای کمک به هر کدام از کشورهای عضو که به کمک این نهاد نیاز داشته باشند آماده است. آلمان روز چهارشنبه اعلام کرده بود که با سازمان منع سلاح های شیمیایی، مستقر در لاهه در مورد وضعیت الکسی ناوالنی تماس خواهد گرفت.

اکثر کشورهای غربی از روسیه خواسته اند تا درباره استفاده از گاز اعصاب علیه منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین تحقیق کند. در مقابل مسکو روز پنجشنبه بار دیگر هرگونه دخالت در مسمومیت الکسی ناوالنی را رد کرد.

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله دو روز پس از مسمومیتش در شهر امسک با هواپیما به آلمان منتقل شد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد شخصا پیشنهاد انتقال الکسی ناوالنی به آلمان و کمک به معالجه او را مطرح کرده بود.

به گفته پزشکان حال عمومی الکسی ناوالنی اکنون «پایدار» است اما احتمال اینکه مسمومیتش اثرات درازمدت بر وضعیت جسمی او بگذارد وجود دارد.