Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آلمان از روسیه خواست برای شفافيت دربارهٔ مسمومیت ناوالنی همکاری کند

هایکو ماس
هایکو ماس Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجهٔ آلمان اعلام کرد «ابرهای تیره‌وتار» بر فراز رابطهٔ آلمان و روسیه در حرکتند و مسکو باید «همکاری بیشتری برای روشن شدن» پروندهٔ الکسی ناوالنی صورت دهد.

آگهی

وزارت خارجهٔ آلمان خواستار آن شد که روسیه برای روشن‌ شدن پروندهٔ مسمومیت الکسی ناوالنی،‌ کنشگر سیاسی مخالف کرملین بیشتر تلاش کند.

هایکو ماس، وزیر خارجهٔ آلمان اعلام کرد «ابرهای تیره‌وتار» بر فراز رابطهٔ آلمان و روسیه در حرکت‌اند و مسکو باید «همکاری بیشتری برای روشن شدن» پروندهٔ الکسی ناوالنی صورت دهد.

پیش از این آنگلا مرکل صداعظم آلمان نیز خواستار همکاری روسیه در این زمینه شده بود. ریاست جمهوری روسیه روز سه‌شنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در فعلا نیازی به تحقیق این‌باره نیست.

الکسی ناوالنی، فعّال سیاسی و برجسته‌ترین عضو اپوزیسیون روسیه، روز بیستم ماه اوت، در طول پروازی از مسکو به تومسک دچار تشنج شد و به کما رفت. سخنگوی وی ضمن تأکید بر احتمال مسمومیت عمدی وی مدعی شد که پزشکان روس، به‌دلیل شرایط جسمی ناپایدار، با انتقال او به خارج از کشور مخالفت کرده‌اند.

الکسی ناوالنی سرانجام جمعهٔ پیش با هواپیما به آلمان منتقل شد و پزشکان آلمانی هفتهٔ گذشته اعلام کردند بدن وی آثار «مسمومیت دستگاه عصبی» را نشان می‌دهد و او گرچه از نظر جسمی بهبود یافته اما کماکان در کما به‌سر می‌برد.

این کنشگر مخالف کرملین در ماه‌های گذشته کارزاری سراسری را برای معرفی نامزدهای مخالف دولت در انتخابات محلی به‌راه انداخته و بارها دستگیر شده یا افراد ناشناس به او حمله کرده‌اند.

او نخستین عضو اپوزیسیون روسیه نیست که دچار مسمومیت می‌شود. پیوتر ورزیلف، و ولادمیر کارامورتزا، که هر دو از کنشگران مخالف دولت‌اند نیز به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۵ به‌علت مسمومیت‌های مشابهی راهی بیمارستان شدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسمومیت ناوالنی با ماده نوویچوک؛ آلمان و فرانسه خواستار تحریم روسیه توسط اتحادیه اروپا شدند

«رویکرد خصمانه روسیه» و الزامات جدید ناتو؛ آلمان به ۷۵ هزار نظامی بیشتر نیاز دارد

صدراعظم آلمان: پناهجویان مرتکب جنایت باید از کشور اخراج شوند