Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مسمومیت ناوالنی با ماده نوویچوک؛ آلمان و فرانسه خواستار تحریم روسیه توسط اتحادیه اروپا شدند

Igor Volkov
Igor Volkov Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای خارجه آلمان و فرانسه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «تا کنون هیچ توضیح معتبری از سوی روسیه ارائه نشده است. به این ترتیب ما به این باور رسیده‌ایم که هیچ توضیح قابل قبول دیگری در موضوع مسمومیت آقای ناوالنی، به جز دخالت و مسئولیت روسیه وجود ندارد.»

آگهی

آلمان و فرانسه روز چهارشنبه اعلام کردند که پس از دریافت هیچ پاسخ معتبری از سوی مسکو دربارۀ پروندۀ مسمومیت الکسی ناوالنی با عامل عصبی نوویچوک، از اتحادیه اروپا می‌خواهند که برخی از مقامات این کشور را تحریم کند.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز گذشته اعلام کرد در نمونه‌هایی که از الکسی ناوالنی، منتقد اصلی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گرفته شده، عامل عصبی نوویچوک یافت شده است. به گفته کارشناسان این سازمان، آزمایش نمونۀ خون و نمونۀ ادرار آقای ناوالنی که در دوران مداوای او در آلمان گرفته شده، نشان داده است که این نمونه‌ها حاوی «مهار کننده کولین‌استراز» است.

پیش از این بارها کشورهای غربی از مسکو که ادعا می‌کند در حادثه مسومیت آقای ناوالنی دخالت نداشته، خواسته بودند یا در تحقیقات این پرونده کمک کند و یا در صورت رد این همکاری، پیامدهای آن را بپذیرد.

ژان ایو لودریان و هایکو ماس، وزرای خارجه فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «تا کنون هیچ توضیح معتبری از سوی روسیه ارائه نشده است. به این ترتیب ما به این باور رسیده‌ایم که هیچ توضیح قابل قبول دیگری در موضوع مسمومیت آقای ناوالنی، به جز دخالت و مسئولیت روسیه وجود ندارد.»

با این وجود آنها تاکید کردند که درهای گفتگو با مسکو بر سر این موضوع هنوز بسته نشده است.

از نظر تحلیلگران، توافق برلین و پاریس برای ارائه طرح تحریم مسکو به اتحادیه اروپا و سرعت عملی که این دو کشورِ قدرتمند اتحادیه برای اعلام و عملی کردن این توافق داشتند، نشانگر سخت شدن موضع دیپلماتیک بروکسل در قبال کرملین است.

این حرکت، کاملا در تضاد با حرکتی است که پیش از این در سال ۲۰۱۸ میلادی دیده شد؛ یعنی زمانی که حدود یکسال طول کشید تا اعضای این اتحادیه بر سر تحریم روسیه به دلیل مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبۀ روس در بریتانیا، با هم به توافق برسند.

بنا بر اعلام شماری از دیپلمات‌های اروپایی احتمالا طرح تحریم برخی از مقامات اطلاعاتی ارتش روسیه، در نشست ۱۲ اکتبر وزرای خارجه اتحادیه اروپا به بحث گذاشته خواهد شد.

الکسی ناوالنی روز پنج‌شنبه ۲۰ اوت (۳۰ مرداد) در جریان سفرش به مسکو، ناگهان در داخل هواپیما به کما رفت و پس از فرود اضطراری هواپیما، در بیمارستانی در منطقۀ سیبری روسیه بستری شد. درنهایت نیز با تلاش‌های دولت آلمان، امکان ترخیص او از بیمارستان سیبری و انتقال به بیمارستانی در برلین فراهم گردید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان از روسیه خواست برای شفافيت دربارهٔ مسمومیت ناوالنی همکاری کند

پزشکان روسیه سرانجام با انتقال الکسی ناوالنی به آلمان موافقت کردند

سایه بریکس بر هژمونی آمریکا در شرق با دیپلماسی چینی و روسی