Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پزشکان روسیه سرانجام با انتقال الکسی ناوالنی به آلمان موافقت کردند

Elena Ignatyeva
Elena Ignatyeva Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اجازه ترخیص ناوالنی از بیمارستان سیبری پس از آن صادر شد که پزشکان آلمانی موفق به دیدار او شده و اعلام کردند که وضعیت جسمانی ناوالنی برای انتقالش به آلمان مناسب است. یولیا ناوالنایا، همسر الکسی ناوالنی نیز با فرستادن نامه‌ای برای ولادیمیر پوتین خواستار صدور اجازه انتقال همسرش به آلمان شده بود.

آگهی

پزشکان روسی سرانجام عصر جمعه اجازه دادند تا الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین که اکنون در کما به سر می‌برد، برای درمان به آلمان منتقل شود.

اجازه ترخیص او از بیمارستان شهر امسک در جنوب‌غرب سیبری پس از آن صادر شد که تیم پزشکان آلمانیِ فرستاده شده به این شهر، سرانجام موفق به بازدید از الکسی ناوالنی شده و اعلام کردند که وضعیت جسمانی او برای انتقالش به آلمان با هواپیمای مجهز به تجهیزات پزشکی مناسب است و این سفر خطری برای او ندارد.

روز جمعه همچنین یولیا ناوالنایا، همسر الکسی ناوالنی با فرستادن نامه‌ای برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از او درخواست کرد تا اجازه انتقال همسرش به آلمان برای درمان را صادر کند.

خانم ناوالنایا در این نامه نوشته بود که همسرش نیاز به کمک‌های پزشکی ویژه‌ای دارد و به همین دلیل لازم است به آلمان منتقل شود.

الکسی ناوالنی روز پنج‌شنبه در جریان سفرش به مسکو، ناگهان در داخل هواپیما به کما رفت و پس از فرود اضطراری هواپیما، در بیمارستانی در منطقۀ سیبری روسیه بستری شد.

پیش از این با وجود آمادگی آلمان برای پذیرش آقای ناوالنی در یکی از بیمارستان‌هایش و حتی فرستادن هواپیمایی مجهز به تجهیزات پزشکی برای انتقال او به برلین، پزشکان روسی با این استدلال که انجام چنین سفری زندگی او را به خطر خواهد انداخت، اجازه ترخیص او از بیمارستان را نمی‌دادند.

کشف یک ماده شیمیایی صنعتی در بدن ناوالنی

در حالیکه رئیس بیمارستان امسک تاکید داشت که الکسی ناوالنی مسموم نشده بلکه بر اساس تشخیص آنها دچار یک بیماری متابولیکی ناشی از افت قند خون شده است، خبرگزاری اسکای بریتانیا به نقل از اینترفاکس اعلام کرد که آزمایش‌های انجام شده، وجود یک ماده شیمیایی صنعتی را در بدن الکسی ناوالنی تایید کرده است.

با این وجود وزارت کشور روسیه در گفتگو با این خبرگزاری ادعا کرد از آنجایی که این ماده شیمیایی صنعتی معمولا در ساخت محصولات پلاستیکی نیز به کار می‌رود، احتمال دارد این ماده از مسیر تماس آقای ناوالنی با برخی محصولات پلاستیکی از جمله فنجان پلاستیکی وارد بدن او شده باشد.

طرفداران آقای ناوالنی معتقدند که علت مخالفت با انتقال او به آلمان از آن بوده که مسکو نگران است با این کار و انجام آزمایش‌های لازم در آلمان، تئوری مسموم کردن او مانند آنچه پیش‌تر پرونده‌های مشابهی همچون مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه روسیه در بریتانیا دیده شده بود، تایید شود.

واکنش جو بایدن به وضعیت سلامت الکسی ناوالنی

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌روی آمریکا با انتشار پیامی توییتری، علاوه بر اشاره به موضوع مسموم کردن الکسی ناوالنی، بار دیگر به دونالد ترامپ به دلیل رابطه‌اش با ولادیمیر پوتین تاخت و نوشت: «در حالی که پوتین همچنان به آزار جامعه مدنی و روزنامه نگاران ادامه می‌دهد، تلاش‌های دونالد ترامپ برای دلگرم کردن روسیه ادامه دارد. اکنون الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان پس از مسموم شدن به کما رفته و این غیرقابل قبول است. بر خلاف ترامپ، من از ارزش‌های دموکراتیک‌مان دفاع می‌کنم و در مقابل مستبدانی همچون پوتین می‌ایستم.»

اعلام آمادگی دادگاه حقوق بشر اروپا برای اقدام در پرونده ناوالنی

دادگاه حقوق بشر اروپا نیز روز جمعه در پاسخ به درخواست وکیل ناوالنی که خواستار مداخلۀ این نهاد قانونی برای تسهیل انتقال او به بیمارستانی در آلمان شده بود، اعلام کرد که این موضوع را با فوریت پیگیری خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر مخالفان پوتین به کما رفت و کاخ کرملین برای او آرزوی سلامت کرد

نقش ایران و چین در تولید پهپاد برای روسیه؛ مسکو به کارگران ماهرِآفریقایی مونتاژ چقدر دستمزد می‌دهد؟

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است