Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی وجود ماده نوویچوک در خون الکسی ناوالنی را تایید کرد

Pavel Golovkin
Pavel Golovkin Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته این سازمان، ماده کشف شده در نمونه‌های خون الکسی ناوالنی، شبیه دو ماده شیمیایی نوویچوک است که در سال ۲۰۱۹ میلادی از سوی مقر این سازمان در لاهه ممنوع اعلام شده است.

آگهی

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز سه‌شنبه اعلام کرد در نمونه‌هایی که از الکسی ناوالنی، منتقد اصلی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گرفته شده، عامل عصبی نوویچوک یافت شده است.

به گفته کارشناسان این سازمان، آزمایش نمونۀ خون و نمونۀ ادرار آقای ناوالنی که در دوران مداوای او در آلمان گرفته شده، نشان داده است که این نمونه‌ها حاوی «مهار کننده کولین‌استراز» است.

به گفته این سازمان، ماده کشف شده در این نمونه‌ها شبیه دو ماده شیمیایی نوویچوک است که در سال ۲۰۱۹ میلادی از سوی مقر این سازمان در لاهه ممنوع اعلام شده بود.

فرناندو آریاس، رئیس سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نتایج به دست آمده «بسیار نگران کننده» است.

مقامات آلمان نیز اعلام کرده‌اند که چنین یافته‌هایی می‌تواند باعث تحمیل تحریم‌هایی علیه روسیه توسط کشورهای اروپایی، به دلیل نقض پیمان منع استفاده از این سلاح‌ها شود.

الکسی ناوالنی روز پنج‌شنبه ۲۰ اوت (۳۰ مرداد) در جریان سفرش به مسکو، ناگهان در داخل هواپیما به کما رفت و پس از فرود اضطراری هواپیما، در بیمارستانی در منطقۀ سیبری روسیه بستری شد.

اگرچه در ابتدا با وجود آمادگی آلمان برای پذیرش آقای ناوالنی در یکی از بیمارستان‌هایش و حتی فرستادن هواپیمایی مجهز به تجهیزات پزشکی برای انتقال او به برلین، پزشکان روسی با این استدلال که انجام چنین سفری زندگی او را به خطر خواهد انداخت، اجازه ترخیص او از بیمارستان را نمی‌دادند اما درنهایت امکان ترخیص او از بیمارستان سیبری فراهم و آقای ناوالنی به آلمان منتقل شد.

پیش از این در زمان بستری بودن او در روسیه نیز، خبرگزاری اسکای بریتانیا به نقل از اینترفاکس اعلام کرده بود که آزمایش‌های انجام شده، وجود یک ماده شیمیایی صنعتی را در بدن الکسی ناوالنی تایید کرده است.
این گزارش در حالی منتشر شد که رئیس بیمارستان شهر «امسک» در سیبری تاکید داشت الکسی ناوالنی مسموم نشده بلکه بر اساس تشخیص آنها دچار یک بیماری متابولیکی ناشی از افت قند خون شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه آلمان: با روسیه صریح سخن بگوئیم اما باب گفتگو بسته نشود

هشدار کرملین به ناتو: استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا را برنمی‌تابیم

ساعات غیررسمی رهبران روسیه و هند؛ مودی و پوتین در مسکو از اصطبل اختصاصی دیدن کردند و چای نوشیدند