روسیه: فعلا نیازی به تحقیق درباره مسمومیت الکسی ناوالنی نیست

الکسی ناوالنی برای درمان به بیمارستانی در آلمان منتقل شده است.
الکسی ناوالنی برای درمان به بیمارستانی در آلمان منتقل شده است. Copyright Markus Schreiber/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Markus Schreiber/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریاست جمهوری روسیه می‌گوید گزارش‌های پزشکی آلمان درباره مسمومیت الکسی ناوالنی هنوز قطعی نیست.

آگهی

ریاست جمهوری روسیه روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در مرحله کنونی نیازی به تحقیق درباره مسمومیت الکسی ناوالنی، چهره برجسته مخالفان حکومت این کشور نیست.

این موضع یک روز پس از آن اعلام شد که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواست تا درباره شرایط و چگونگی مسموم شدن آقای ناوالنی تحقیق کند. پزشکان آلمانی بیمارستان پذیرای الکسی ناوالنی می‌گویند در بررسی‌ها بدن وی، آثار شدید مسمومیت و تاثیر آن بر دستگاه عصبی را مشاهده کرده‌اند.

با این حال دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز سه‌شنبه با رد تلویحی این درخواست گفت که بیمارستان آلمانی به شکل قطعی ماده سمی دخیل در بیماری آقای ناوالنی را شناسایی نکرده است و معلوم نیست پزشکان آلمانی چرا برای کاربرد واژه «مسمومیت» عجله کرده‌اند.

الکسی ناوالنی پنجشنبه هفته گذشته و پس از حضور در یک چایخانه به کما رفت. وی ابتدا در بیمارستانی در شهر امسک سیبری بستری شد و روز شنبه به بیمارستان خیریه برلین، پایتخت آلمان منتقل شد.

آقای پسکوف که در یک نشست خبری مجازی سخن می‌گفت، با رد احتمال آغاز تحقیقات قضایی درباره مسمومیت احتمالی این شهروند روسیه افزود: «هر تحقیقی نیاز به یک دلیل دارد. در حال حاضر هم شما و هم من می‌بینیم که یک بیمار در وضعیت اغماء قرار دارد. اگر مسمومیت به شکل قطعی ثابت و معلوم شود که ناشی از چه ماده سمی بوده است، حتما در این باره تحقیق آغاز خواهد شد.»

درخواست مقام‌های اروپایی برای تحقیق درباره چگونگی «مسمومیت» الکسی ناوالنی در ساعات گذشته افزایش یافته است؛ آن لیندن، وزیر امور خارجه سوئد و جوزپ بورل، رئیس بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه از دولت روسیه خواستند تا درباره این جرم احتمالی و شرایط وقوع آن تحقیق قضایی را آغاز کند.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از روسیه خواست درباره مسمومیت الکسی ناوالنی تحقیق کند

دولت آلمان می‌گوید با توجه به خطراتی که سلامتی آقای ناوالنی را تهدید می‌کند، وی باید همچنان در بیمارستان بماند. روز گذشته همسر این چهره اپوزیسیون روسیه به بیمارستان رفت اما حاضر نشد تا درباره وضعیت الکسی ناوالنی با خبرنگاران صحبت کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرملین: آماده همکاری کامل با آلمان بر سر وضع جسمی ناوالنی هستیم

همکلاسی سابق پوتین به ریاست دیوان عالی روسیه رسید

اولین اظهار نظر پوتین بعد از حمله موشکی و پهپادی مستقیم ایران به اسرائيل