Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آثار مکتوب جنبش دمکراسی‌خواهی در کتابخانه‌های هنگ‌کنگ از دسترس خارج شدند

آثار مکتوب جنبش دمکراسی‌خواهی در کتابخانه‌های هنگ‌کنگ از دسترس خارج شدند
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از میان آثاری که طی روزهای گذشته به سختی می‌شد ردی از آنها در کتابخانه‌های هنگ‌کنگ پیدا کرد، می‌توان به نوشته‌های جاشوا وونگ، یکی از مشهورترین فعالان دانشجویی و نیز آثار تانیا چان، نماینده سرشناس و دمکراسی‌خواه پارلمان منطقه‌ای اشاره کرد.

آگهی

آثار مکتوب و کتاب‌های تالیف شده توسط چهره‌های منتسب به جنبش دمکراسی‌‌خواهی در هنگ‌کنگ، چند روز پس از به اجرا درآمدن قانون جدید امنیت ملی در این منطقۀ نیمه‌خودگردانِ تحت حاکمیت چین از کتابخانه‌ها بیرون کشیده شدند.

از میان این آثار که طی روزهای گذشته به سختی می‌شد ردی از آنها در کتابخانه‌های هنگ‌کنگ پیدا کرد، می‌توان به نوشته‌های جاشوا وونگ، یکی از مشهورترین فعالان دانشجویی و نیز آثار تانیا چان، نماینده سرشناس و دمکراسی‌خواه پارلمان منطقه‌ای اشاره کرد.

قانون جنجالی امنیت ملی هنگ‌کنگ که پیش‌تر توسط کنگره ملی خلق چین به تصویب رسیده بود پس از تایید نهایی توسط کمیته نهایی این نهاد قانون‌گذار از سه‌شنبه شب گذشته در مستعمره سابق بریتانیا به اجرا درآمد.

اپوزیسیون دولت محلی در هنگ‌کنگ که سال گذشته میلادی صد‌ها هزار تن از شهروندان را در اعتراض به لایحه استرداد مظنونان به ارتکاب جرائم به خیابان‌ها کشیده بود، به شدت مخالف قانون جدید امنیت ملی است.

چهره‌های منتسب به جنبش دمکراسی‌خواهی و نیز کارشناسان مستقل در هنگ‌کنگ بر این باورند که به اجرا درآمدن قانون جدید امنیتی مخل آزادی‌های اعطا شده به ساکنان این منطقه نیمه خودگردان پس از پایان حاکمیت بریتانیا است؛ انتقالی که قرار بود با شرط حفظ اصل «یک کشور دو نظام» محقق شود.

مقامات دولتی در پکن که خواهان بازگرداندن ثبات و آرامش به هنگ‌کنگ پس از ماه‌ها تظاهرات و تجمع اعتراض‌آمیز هستند، با این توجیه بر اجرای قانون جدید امنیت ملی تاکید دارند که به ادعای آنها این قانون تنها مانع فعالیت یک اقلیت کوچک از افراد «فتنه‌گر و جدایی طلب» می‌شود.

این در حالیست که جو امنیتی شدید و رعب و وحشت ایجاد شده در میان ساکنان خلاف آنچه را که پکن مدعی آن است، به اثبات می‌رساند.

به گزارش رسانه‌ها و منابع خبری در هنگ‌کنگ تنها چند روز پس از به اجرا درآمدن قانون امنیتی جدید، صدها تن از شهروندان این کشور به بهانه نقض مفاد قانون جدید و با به همراه داشتن نماد‌های استقلال‌طلبی دستگیر شده یا تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

جاشوا وونگ از چهره‌های سرشناس اپوزیسیون و بنیانگذار گروهی از فعالان دانشجویی جنبش دمکراسی‌‌خواهی معتقد است که از دسترس خارج کردن کتاب‌های تالیف شده توسط رهبران این جنبش بخشی از محدودیت‌های پیش‌بینی شده در قانون جدید امنیت ملی است.

Vincent Yu/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
جاشوا وونگ در جمع فعالان جنبش دمکراسی‌خواهی در هنگ‌کنگVincent Yu/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

این فعال دمکراسی‌خواه ضمن انتشار پستی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با استفاده از عبارت «وحشت سفید» که به سرکوب سیاسی و خشونت‌های سازمان یافته در طول جنگ داخلی روسیه طی سالهای ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۳ میلادی اشاره دارد، نوشته است: «وحشت سفید همچنان ترویج می‌شود و قانون امنیت ملی طبیعتاً ابزاری برای به چالش کشیدن (آزادی) بیان است.»

با یک جستجوی ساده در وب‌سایت کتابخانه‌های فعال در هنگ‌کنگ به راحتی می‌توان دریافت که دست‌کم سه کتاب تالیف شده توسط جاشوا وونگ، تانیا چانگ و یکی دیگر از روشنفکران هنگ‌کنگی به نام چن وان برای امانت گرفتن، دیگر در دسترس متقاضیان قرار ندارد.

یک نهاد ارائه دهنده خدمات فرهنگی و تفریحی در هنگ‌کنگ که مسئولیت اداره کتابخانه‌ها را برعهده دارد، اعلام کرده است که کتاب‌های یاد شده به دلیل مغایرت با مفاد قانون جدید امنیت ملی از دسترس خارج شده است.

در قانون امنیتی جدید هنگ کنگ هرگونه فعالیت جدایی طلبانه، اقدام تروریستی، تلاش برای براندازی یا حتی مداخلات خارجی در مستعمره سابق بریتانیا ممنوع اعلام شده است و قانونگذاران مجازات‌های سختی را برای عاملان این جرائم در نظر گرفته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزاران تظاهرکننده در هنگ‌کنگ سالگرد آغاز اعتراض‌ها را گرامی داشتند

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟