شیوه جدید آزمایش خون ۵۰ گونه سرطانی را شناسایی می‌کند

Genetic Frontiers Cancer Blood Test
Genetic Frontiers Cancer Blood Test   -  Copyright  Jacqueline Larma/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی

این شیوه جدید آزمایش خون به دنبال دگرگونی‌ها در دی‌ان‌اس سلول‌های مرده سرطانی است که در جریان متلاشی شدن بافت‌ها وارد خون می‌شوند.

پژوهشگران می‌گویند یک شیوه جدید آزمایش خون شناسایی ۵۰ نوع سرطان و مکان سلول‌های سرطانی در بدن با دقت بالا را ممکن می‌کند.

بر اساس این پژوهش که از سوی موسسه سرطان دانا-فاربر و کلینیک مایو انجام شده است، آزمایش خون جدید به‌ویژه این امکان را می‌دهد که چندین گونه خطرناک سرطان که امکان شناسایی آن‌ها با نمونه برداری‌های رایج میسر نیست در مراحل اولیه رشد سلول‌های سرطانی کشف شوند؛ امری که اثری جدی بر موفقیت روند درمان می‌گذارد.

به گفته پژوهشگران جامعه آماری این تحقیق شامل هزاران نفر بوده و به این ترتیب نتایج آن بسیار قابل اعتماد است.

این شیوه جدید آزمایش خون به دنبال دگرگونی‌ها در دی‌ان‌اس سلول‌های مرده سرطانی است که در جریان متلاشی شدن بافت‌ها وارد خون می‌شوند.

در این پژوهش،‌ محققان از شیوه جدید آزمایش خون برای بررسی دی‌ان‌ای سلول‌های عادی و سرطانی که پس از مرگ وارد خون شده اند استفاده کرده اند. خون ۲۴۸۲ بیمار سرطانی و ۴۲۰۷ فرد غیر مبتلا در جریان این تحقیق، مورد مطالعه قرار گرفته است. بیماران حاضر در این تحقیق به‌ویژه به سرطان سینه، روده بزرگ، مری، کیسه صفرا، مثانه، معده، تخمدان، زبان و دهان، ریه، مغز استخوان، مولتیپل میلوما و پانکراس مبتلا بوند.

جئوفری اوکسنارد، یکی از مدیران و نویسندگان این پژوهش می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهید که رویکرد آزمایش دی‌ان‌ای سلول‌های مرده در خون می‌تواند به شناسایی گروه بزرگی از سرطان‌ها در تمام مراحل رشد بیماری کمک کند.»

مطالعات سازمانی جهانی بهداشت نشان می‌دهد سرطان، دومین عامل مرگ و میر در جهان است. نتایج آخرین پژوهش‌های جهانی نشانگر مرگ ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۵ بر اثر ابتلا به این بیماری بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط