Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان جهانی بهداشت: سرطان تا دو دهه آینده در کشورهای فقیر ۸۱ درصد افزایش می‌یابد

سازمان جهانی بهداشت: سرطان تا دو دهه آینده در کشورهای فقیر ۸۱ درصد افزایش می‌یابد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با چهارم فوریه روز جهانی سرطان، سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که در صورت ادامه روند فعلی، جهان در دو دهه آینده شاهد افزایش ۶۰ درصدی موارد ابتلا به سرطان خواهد بود. بیشترین افزایش نیز طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت با احتمال افزایش ۸۱ درصدی در کشورهایی با درآمد متوسط یا کم رخ می‌دهد.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت همزمان با روز جهانی سرطان بر لزوم پیشرفت در حوزه خدمات درمانی سرطان در کشورهای با درآمد متوسط یا کم تاکید کرد. این سازمان در گزارشی که امروز چهار فوریه (۱۵ بهمن) منتشر شد، هشدار داد که در صورت ادامه روند فعلی، جهان در دو دهه آینده شاهد افزایش ۶۰ درصدی موارد ابتلا به سرطان خواهد بود. بیشترین میزان ابتلا (با احتمال افزایش ۸۱ درصدی) در کشورهایی با درآمد متوسط یا کم رخ می‌دهد، جایی که نرخ بقا در حال حاضر در مقایسه با کشورهای دیگر در پایین‌ترین حالت است.

سازمان جهانی بهداشت، دلیل این موضوع را اینگونه توصیف می‌کند: «این کشورها مجبور هستند که منابع بهداشتی محدود خود را در زمینه مبارزه با بیماری‌های عفونی و بهبود سلامت مادران و کودکان هزینه کنند در حالیکه به خدمات بهداشتی برای پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان مجهز نیستند.»

طبق این گزارش، در سال ۲۰۱۹ خدمات جامع درمانی سرطان در بیش از ۹۰ درصد کشورهای ثروتمند در نظام بهداشت عمومی این کشورها وجود دارد درحالیکه این رقم تنها ۱۵ درصد کشورهای فقیر را شامل می‌شود.

اگر افراد به خدمات مربوط به‌ مراقبت‌های اولیه دسترسی داشته باشند می‌توان سرطان را زود تشخیص داد، بیمار تحت درمان موثر قرار گیرد و درمان شود. سرطان نباید برای هرکسی در هر کجای دنیا حکم مرگ داشته باشد
رن مینگویی
معاون دبیرکل سازمان جهانی بهداشت

دکتر رن مینگویی، معاون دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در زمینه پوشش جهانی بهداشت (بیماری‌های واگیر و غیرواگیر) می‌گوید: «این یک هشدار برای همه ما در مقابله با نابرابری‌های غیرقابل قبول بین خدمات درمان سرطان در کشورهای ثروتمند و فقیر است.»

وی افزود: «اگر افراد به خدمات مربوط به‌ مراقبت‌های اولیه دسترسی داشته باشند می‌توان سرطان را زود تشخیص داد، بیمار تحت درمان موثر قرار گیرد و درمان شود. سرطان نباید برای هرکسی در هر کجای دنیا حکم مرگ داشته باشد.»

دکتر تدروس آدهانوم قبرسیوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز می‌گوید: «دست‌کم هفت میلیون زندگی در دهه‌های آینده نجات پیدا می‌کنند اگر مناسب‌ترین روش علمی براساس وضعیت هر کشور شناسایی شود که طبق بیمه خدمات درمانی همگانی و بسیج همکاری مشترک ذینفعان مختلف باشد.»

دکتر الیزابت وایدرپس، رئیس آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان می‌گوید که در ۵۰ سال گذشته پیشرفت‌های شگرفی در تحقیقات مربوط به پیشگیری و درمان سرطان مشاهده شده است.

وی اضافه می‌کند: «مرگ‌های ناشی از سرطان کاهش یافته است. کشورهای ثروتمند برنامه‌های پیشگیرانه، تشخیص زودهنگام و غربالگری را اتخاذ کرده‌اند که همراه با درمان مناسب توانسته بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ حدود ۲۰ درصد در کاهش مرگ و میر زودهنگام نقش داشته باشد. این درحالی است که این آمار در کشورهای فقیر تنها با کاهش پنج درصدی روبرو شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمایش‌های جدید برای بیماران سرطانی؛ امید به تشخیص سریعتر و درمان‌ موثرتر

طب‌ سنتی و درمان‌ سرطان؛ آیا استیو جابز یکی از قربانیان است؟  

نتیجه تحقیقات جدید: مرگ بر اثر سرطان‌ در اتحادیه اروپا کاهش یافته است