آزمایش‌های جدید برای بیماران سرطانی؛ امید به تشخیص سریعتر و درمان‌ موثرتر

تحقیق دانشمندان آمریکایی
تحقیق دانشمندان آمریکایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آزمایش‌های جدید به پزشکان امکان می‌دهد که با استفاده از نمونه‌برداری خونی از نمونه‌برداری از توده‌های سرطانی که اغلب دشواری‌های خاص خود را دارد اجتناب کنند.

آگهی

اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا تابستان امسال انجام نوعی آزمایش خون را برای شناسایی ده‌ها نوع از جهش ژنتیکی انواع سرطان‌ها و همچنین نمونه ‌برداری خونی را برای بررسی بیش از ۳۰۰ ژن مرتبط با بیماری سرطان، تائید کرد.

این نهاد همچنین اجازه انجام نوعی آزمایش دیگر را که به پزشکان در تشخیص نوع سرطان ریه و تجویز داروی «اوسیمرتینیب» (osimertinib) کمک می‌کند، صادر کرده است.

تائید استفاده از این آزمایش‌ها در حالی صورت گرفت که تحقیقات دانشمندان برای استفاده از آزمایش خون و نمونه‌ برداری خونی در راستای بهبود تشخیص نوع سرطان بیماران و تصمیم‌گیری بهتر برای درمان آنها طی سال‌های اخیر در جریان بود.

آزمایش‌های جدید به پزشکان امکان می‌دهد که با استفاده از نمونه‌برداری خونی از نمونه ‌برداری از توده‌های سرطانی که اغلب دشواری‌های خاص خود را دارد اجتناب کنند. پزشکان با کمک این آزمایش‌های جدید که از آنها به عنوان «نمونه برداری های مایع» (liquid biopsies) یاد شده است، می‌توانند ژن‌هایی را که از توده‌های سرطانی به داخل خون بیماران راه یافته است، شناسایی کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این روش به ویژه در مواردی که توده‌های سرطانی در داخل یکی از اندام‌ها شکل گرفته است، کاربرد خواهد شد. پزشکان با کمک این نوع نمونه برداری‌ها خواهند توانست از نمونه برداری بافتی که هم اکنون صورت می گیرد خودداری کنند. دسترسی به توده های سرطانی برای نمونه برداری بافتی در برخی موارد می تواند دشوار باشد.

نمونه برداری‌ها چه به صورت بافتی و چه به صورت خونی به پزشکان کمک می‌کنند تا از جهش ژنتیکی توده‌های سرطانی آگاه شوند و به این ترتیب بهترین نوع درمان را برای بیمار انتخاب کنند.

به گفته دانشمندان ترکیب نمونه برداری‌های خونی با استفاده از داروهای جدیدی که تاثیر برخی از جهش‌های ژنتیکی در روند رشد توده‌های سرطانی را خنثی می‌کند، می‌تواند به نجات جان تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به سرطان ریه و سرطان پستان کمک کند.

دانشمندان آمریکایی همچنین تاکید می‌کنند که هدف آزمایش‌های جدید تنها تشخیص بهترین نوع درمان و دارو برای بیمار نیست بلکه آنها امیدوارند که با کمک این آزمایش‌ها شمار بیمارانی که ابتلایشان به سرطان در مراحل اولیه بیماری مشخص می‌شود افزایش یابد. به گفته آنها اگر بتوان ابتلا به سرطان‌ها را مانند سطح کلسترول با انجام یک آزمایش ساده خون تشخیص داد بسیاری از سرطان‌ها به مراحل پیشرفته که درمان آنها دشوار می‌شود، نخواهند رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیوه جدید آزمایش خون ۵۰ گونه سرطانی را شناسایی می‌کند

سازمان جهانی بهداشت: سرطان تا دو دهه آینده در کشورهای فقیر ۸۱ درصد افزایش می‌یابد

اولین بیمار دریافت‌کننده تراشه مغزی نورالینک تنها از طریق ذهنش شطرنج بازی کرد