قطر به عضویت دائمی ناتو چشم دوخته است

قطر به عضویت دائمی ناتو چشم دوخته است
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«دوحه می‌تواند میزبان واحد‌های ناتو یا مراکز ویژه آن باشد.»

آگهی

وزیر دفاع قطر روز چهارشنبه اعلام کرد این کشور به عضویت کامل در پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو چشم دوخته است.

خالد بن محمد الاعطایا در گفتگویی با نشریه رسمی وزارت دفاع این کشور اعلام کرد: «ما قطعا از پیش بهتریم. امروز قطر از نظر کیفیت تسلیحاتی یکی از مهمترین کشورهای منطقه شده است.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی افزود:‌ «ما یکی از متحدان اصلی (غرب در) خارج از پیمان ناتو هستیم. آرزوی ما این است که در صورت افزایش همکاری‌هایمان با ناتو و با شفاف ماندن دیدگاهمان روزی به عضویت کامل این پیمان درآییم.»

آقای الاعطایا در ادامه، از گسترش روابط با کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی استقبال کرد و گفت: «دوحه می‌تواند میزبان واحد‌های ناتو یا مراکز ویژه آن باشد.» قطر پیش از این نیز پایگاه هوایی العدید در نزدیکی پایتخت خود را در اختیار ایالات متحده قرار داده بود.

سال گذشته کشورهای عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر قطر را به «پشتیبانی از تروریسم» و «نزدیکی به ایران» رقیب اصلی سعودی در منطقه متهم کرده بودند و روابط خود با این کشور را قطع کردند. این کشورها حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای قطر بسته و شهروندان این کشور را از خاک خود اخراج کردند.

سربازان نیروی هوایی قطر حین یک تمرین تجسس و پاکسازی مشترک با نیروهای بین‌المللی

قطر این رفتار را «نقض حاکمیت ملی» خود خواند و مدعی شد ریاض و هم‌پیمانانش استقلال سیاست خارجی قطر را بر نمی‌تابند. تلاش‌های سیاسی برای بهتر کردن شرایط ناکام ماند و بحران حاصل از این اقدامات به بی‌ثباتی منطقه دامن زد، چنانکه قطر در یک سال گذشته خرید سلاح از آمریکا، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا را افزایش داده است.

به نوشته روزنامه لوموند در فرانسه، مقامات عربستان سعودی از امانوئل ماکرون، رئيس‌جمهوری فرانسه خواسته‌اند با مداخله خود مانع فروش سامانه موشکی اس ۴۰۰ از سوی مسکو به دوحه شود و تهدید کرده‌اند در غیر این صورت ناگزیر از اقدام نظامی علیه قطر خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بودجه ناتو چگونه تامین می‌شود؟

عربستان می‌خواهد قطر را جزیره کند؛ واکنش طنز کاربران توییتر

فرمانروایی ورزشهای راکتی در قطر، از تنیس تا پدل