Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بودجه ناتو چگونه تامین می‌شود؟

بودجه ناتو چگونه تامین می‌شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا با پرداخت بیش از سه درصد از تولید ناخالص داخلی خود بیشترین هزینه را برای تامین بودجه ناتو می کند.

آگهی

دونالد ترامپ در نشست ناتو گفت: « ما در ناتو داریم هزینه وحشتناک امنیت آلمان و فرانسه و بسیاری دیگر از کشورها را علیه تهدید احتمالی روسیه می دهیم، آن وقت متحدان ما مهم ترین قراردادهایشان را با روسیه می بندنند. آلمان تا ۷۰ درصد از مصرف انرژی خود را به روسیه وابسته است.

در سال ۲۰۱۴ اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، توافق کردند تا سال ۲۰۱۲۴ سالانه دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه این سازمان اختصاص دهند. اما با توجه به آخرین گزارش منتشرشده توسط ناتو در سال ۲۰۱۷ تنها بخش کوچکی از کشورهای عضو به این توافق احترام گذاشتند و وفای به عهد کردند.

ایالات متحده در این میان بیشترین هزینه را کرده است. ۳.۵۷ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور برای ناتو هزینه شده است.

بی دلیل نبود که دونالد ترامپ در نشست ناتو به خبرنگاران گفت: « ما در ناتو داریم هزینه وحشتناک امنیت آلمان و فرانسه و بسیاری دیگر از کشورها را علیه تهدید احتمالی روسیه می دهیم، آن وقت متحدان ما مهم ترین قراردادهایشان را با روسیه می بندنند. آلمان تا ۷۰ درصد از مصرف انرژی خود را به روسیه وابسته است.»

در کمال شگفتی دومین کشور در این لیست یونان است. بریتانیا با صرف ۲.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی در جای سوم قرار می گیرد و لوکزامبورگ، با تنها ۰.۴۶ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برای ناتو در انتهای لیست قرار دارد.

لهستان و استونی، به دلیل تهدیدهای موجود روسیه و موقعیت جغرافیایی از سال ۲۰۱۴ در مشارکت بودجه ناتو دست بالا را داشته اند و به پرداخت دو درصدی بودجه مربوطه عمل کرده اند.

همزمان رییس شورای اروپا، دونالد توسک، در آخرین اظهارنظر اعلام کرد که به هیچ وجه اروپا در بودجه دفاعی ناتو کم اثر نبوده است و کشورهای اروپایی از کشور بزرگی چون چین بیشتر در بودجه ناتو در سال های اخیر شراکت داشته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران اتهام‌های وارده در بیانیه ناتو را رد کرد

قطر به عضویت دائمی ناتو چشم دوخته است

ریاست دوباره «اورزولا فن‌ در لاین» بر کمیسیون اتحادیه اروپا با وعده و طرح دفاعی‌تر کردن اروپا