سقف تولید ایران، چالشی برای دیگر صادرکنندگان بزرگ بازار نفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
سقف تولید ایران، چالشی برای دیگر صادرکنندگان بزرگ بازار نفت

دستیابی ایران به تولید نفت در سطح قبل از تحریم ها با دشواری هایی روبروست و در عین حال موجب نگرانی دیگر تولیدکنندگان بزرگ بازار نفت است. برنامه این کشور رسیدن به سطح تولید روزانه نفت تا سقف ۴ میلیون بشکه یعنی حد تولید پیش از اعمال تحریمهای بین المللی اعلام شده است.

براین اساس تهران که حاضر به کاهش این سقف اعلام شده نیست، نماینده ای به دوحه برای شرکت در نشست مهمی که با هدف تثبیت سطح تولید برگزار شد اعزام نکرد.

از سوی دیگر عربستان سعودی که شرکت همه اعضای اوپک در برنامه تثبیت سطح تولید را ضروری می داند، بدون مشارکت ایران در این برنامه اقدامی مشابه نخواهد کرد، امری که شکست در نشست دوحه را رقم زد.

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران می گوید: «ایران اعلام کرده که هرگونه توقع و انتظار از ایران جهت کاهش تولید در شرایط فعلی غیرمنطقی است و آنرا نخواهد پذیرفت. ایران در نظر دارد که صادرات خودش را به روزانه دو میلیون بشکه نفت در روز افزایش بدهد و در حال حاضر برای رسیدن به این رقم چیزی در حدود هشتصد هزار بشکه در روز فاصله دارد.»

سطح تولید نفت ایران در ماه مارس سال جاری به رقم ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. کارشناسان اعتقاد دارند این کشور بدلیل کمبود زیرساختها، منابع مالی و تکنولوژی لازم به اهداف تولیدی خود نخواهد رسید.