Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شرایط مهاجرت به دانمارک با مشوق‌های جدید آسان‌تر شد؛ چه کسانی می‌توانند درخواست دهند؟

فرم در خواست ویزای دانمارک در کنار پرچم و پاسپورت این کشور
فرم در خواست ویزای دانمارک در کنار پرچم و پاسپورت این کشور Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اصلاحات جدید قانون اتباع خارجی دانمارک در ۲۳ مارس مورد موافقت پارلمان قرار گرفت و از اول آوریل اجرایی خواهد شد.

آگهی

اگر همیشه در فکر مهاجرت به اروپا بوده‌اید، شاید بالاخره شرایط لازم مهیا شده باشد. کمبود نیروی کار در سراسر این قاره باعث شده است تا راحت‌تر از همیشه بتوانید به‌عنوان یک نیروی‌کارِ غیر اروپایی برای خودتان شغلی پیدا کنید.

دانمارک جدیدترین کشوری است که به منظور جذب استعدادهای بین‌المللی، از قوانین مهاجرتی سخت‌گیرانه خود کاسته است. این کشور حوزه اسکاندیناوی با کم‌کردن میزان حداقل دستمزد مورد نیاز برای درخواست اقامت، تسهیل صدور سریع مجوز کار و ایجاد ظرفیت‌های شغلی بیشتر برای خارجی‌ها، موجب شده است تا استخدام کارگران غیر اروپایی برای شرکت‌ها آسان‌تر شود.

همچنین به دانشجویان خارجی‌ای که در این کشور تحصیل کرده باشند، پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، تحت عنوان کاریابی، برای یک دوره طولانی‌تر، اجازه اقامت اعطا می‌شود.

اصلاحات جدید قانون اتباع خارجی دانمارک در ۲۳ مارس مورد موافقت پارلمان قرار گرفت و از اول آوریل اجرایی خواهد شد.

کمبود نیروی کار دانمارک: به کدام مشاغل بیشتر نیاز است؟

طبق گزارش کمیسیون اروپا، در سه ماه اول سال ۲۰۲۲، ۴۲ درصد از شرکت‌ها در دانمارک اعلام کرده‌اند که با چالش‌ استخدام نیروی کار تازه مواجه هستند.

در یکم ژانویه، دانمارک «فهرست نیازمندی‌های افراد دارای تحصیلات عالی» و «فهرست نیازمندی‌های کارگران ماهر» را به روز کرد، و مشاغلی را که با کمبود نیروی کار در کشور مواجه هستند را به تفصیل شرح داده است. اگر شغل مورد نظر شما در این فهرست گنجانده شده است، می توانید برای اقامت دانمارک و اجازه کار در این کشور درخواست دهید.

این کشور به طور خاص، به متخصصان علوم، مهندسی، مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی، فناوری اطلاعات و امور مالی با تحصیلات عالیه نیازمند است. برای درخواست اقامت برای این مشاغل، باید مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید و به طور کلی، مدرک لیسانس یا فوق لیسانس نیز کافی است.

در فهرست نیازمندی‌های کارگران ماهر؛ عمدتا به متخصصان و کارمندان مرتبط با علوم و مهندسی، تجارت و امور اداری، دفترداری، مراقبت اجتماعی اشاره شده است. البته نام ریخته‌گری، ماشین‌آلات و ساختمان‌سازی نیز دیده می‌شود.

فهرست‌ نیازمندی‌ها در سال دو بار روزآمد می‌شود؛ اما بر اساس قوانین جدید، نیازمندی‌های اعلامی به جای شش ماه، به مدت دو سال در این آگهی باقی خواهند ماند.

دانمارک چگونه اجازه کار برای خارجی‌ها را آسان تر می‌کند؟

دانمارک نه تنها تعداد عناوین شغلی‌ای که خارجی‌ها می‌توانند درخواست دهند را افزایش داده است بلکه استخدام اتباع کشورهای‌ ثالث (خارج از اتحادیه اروپا) را برای شرکت‌ها آسان تر کرده است؛ بدین‌سان که کف حداقل دستمزد مورد نیاز برای درخواست اقامت را پایین آورده تا مشاغل بیشتری برای اتباع خارجی فراهم شود.

بر این اساس، اتباع خارجی که سالانه حداقل ۳۷۵ هزار کرون (حدود ۵۰ هزار یورو) درآمد داشته باشند می‌توانند از طریق اجازه کار، درخواست اقامت دهند. پیش‌تر این حداقل دست‌مزد، معادل ۴۶۵ هزار کرون (بیش از ۶۲ هزار یورو) تعیین شده بود که پیدا کردن شعل‌هایی با چنین سطحی از درآمد برای همگان میسر نبود.

همچنین شرکت‌های دانمارکی که بخواهند نیروی کار خارجی استخدام کنند می‌توانند برای صدور «جواز سریع» اقدام کنند. این به آنها امکان پردازش سریعتر مجوزهای کار و شرایط انعطاف پذیرتر را برای کارمندان فراهم می‌آورد. در حال حاضر، شرکت‌ها برای درخواست این مجوز باید ۲۰ کارمند تمام وقت داشته باشند. طبق اصلاحات جدید، این تعداد به ۱۰ کارمند کاهش می‌یابد. با این طرح، شرکت‌های کوچکتر اما بیشتری امکان فعالیت خواهند داشت.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

بر طبق قانون قبلی، صدور مجوز فقط برای کارآفرینانی ممکن بود که می‌خواستند کسب و کار جدیدی در دانمارک راه بیندازند. حال آنکه با اصلاحات جدید و از اول آوریل، کسانی که قبلا هم در دانمارک کسب و کار داشتند و یا کسانی که در خارج از کشور صاحب کسب و کار هستند و می خواهند شعبه‌ای در دانمارک افتتاح کنند، نیز می‌توانند از این مشوق بهره‌مند شوند.

دانشجویان بین المللی نیز مشمول فرصت‌های جدید اقامتی در دانمارک شدند

در طرح جدید، دانشجویان بین‌المللی‌ای که در دانشگاه‌های دانمارک تحصیل می‌کنند نیز تشویق می‌شوند تا پس از پایان دوره تحصیلی خود در این کشور بمانند.

به آنها پس از فارغ التحصیلی «به طور خودکار» یک دوره «جستجوی کار سه ساله» اعطا می‌شود. در طی این مدت، آنها مجاز خواهند بود بدون نیاز به درخواست مجوز اقامت جداگانه، به جستجوی شغل و زندگی در کشور بپردازند.

در حال حاضر فارغ التحصیلان جدید فقط دو سال اجازه اقامت دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان قصد دارد اعطای تابعیت به مهاجران را آسان کند

افزایش تقاضای پناهندگی ایرانی‌ها به اتحادیه اروپا؛ مقصد اصلی آنها کجا و شانس موفقیتشان چقدر است؟

شرایط خرید خانه‌های ۳ یورویی در سیسیل ایتالیا چیست؟