پیوستن کرواسی به منطقه یورو؛ کدام کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز از پول ملی خود استفاده می‌کنند؟

canva.com
canva.com   -  کپی رایت  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

اتحادیه اروپا به کرواسی چراغ سبز لازم را نشان داده تا این کشور به ۱۹ عضو دیگر منطقهٔ یورو بپیوندد و بتواند از سال آینده استفاده از ارز واحد یورو را آغاز کند.

قرار است «یورو» از اول ژانویه ۲۰۲۳ میلادی به پول رسمی این کشور تبدیل شود؛ اما چرا کرواسی تصمیم گرفته که پول واحد خود را از «کونا» به «یورو» تغییر دهد؟

در حال حاضر، هر واحد کونای کرواسی حدود ۰.۱۳ یورو ارزش دارد و برای اینکه کشوری در منطقۀ مالی یورو پذیرفته شود، باید مجموعه‌ای از پیش‌شرط‌های اقتصادی را عملی کند؛ از جمله داشتن نرخ ارز ثابت و نرخ تورم پایین.

با پذیرش یورو، این کشور واقع در اروپای شرقی امیدوار است که امنیت مالی بیشتری به دست آورد و استانداردهای زندگی شهروندان خود را نیز بهبود بخشد.

کرواسی همچنین می‌تواند از نظر اقتصادی، از ارتباطات مالی نزدیکتر با دیگر اعضای منطقه یورو همچنین مزایای بانک مرکزی اروپا سود ببرد.

شهروندان کرواسی نیز در جریان سفر به کشورهای منطقۀ یورو، مجبور به مراجعه به صرافی‌ها و تبدیل پول کشورشان به یورو نخواهند بود.

کدام کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز پول ملی خود را دارند؟

کرواسی بیستمین کشور عضو اتحادیه اروپا است که یورو را پذیرفته است و هنوز ۷ کشور دیگر عضو باقی مانده‌اند که همچنان پول ملی خود را استفاده می کنند. 

این ۷ کشور و پول واحد مورد استفاده در هر کدام از آنها عبارتند از: بلغارستان (لو)، جمهوری چک (کرونا)، دانمارک (کرون)، مجارستان (فورینت)، لهستان(زلوتی)، رومانی(لئو) و سوئد(کرون).

سوئد از آن رو همچنان به «کرون» پایبند است که شهروندانش در همه‌پرسی سال ۲۰۰۳ میلادی به عدم پذیرش یورو رای دادند.

بلغارستان نیز اگرچه در حال حاضر از «لو» استفاده می‌کند، اما امیدوار است در صورت تحقق شرایط لازم، به منطقۀ یورو بپیوندد.

رومانی نیز قصد دارد در آینده «یورو» ا به عنوان ارز واحد کشور به رسمیت بشناسد.