Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تلاش ایران و روسیه برای حذف دلار و یورو؛ روبل وارد تابلوی بازار متشکل ارز می‌شود

دلار، یورو و روبل
دلار، یورو و روبل Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران از حصول توافق با همتای روس خود برای کنار گذاشته شدن دلار و یورو از مبادلات دو جانبه و استفاده از ارزهای ملی خبر داد.

آگهی

بانک مرکزی ایران از راه‌اندازی نماد معاملاتی روبل در بازار متشکل ارزی این کشور همزمان با سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به تهران خبر داد.

مصطفی قمری‌وفا، مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی ایران با انتشار پیامی توییتری اعلام کرد که با راه اندازی نماد معاملاتی روبل روسیه از روز سه‌شنبه (۲۸ تیر/۱۹ ژوئیه) صادرکنندگان ایرانی از طریق بانک‌ها و صرافی‌های کارگزار بازار متشکل معاملات ارز می‌توانند همانند اسکناس دلار و یورو، روبل را با نرخ توافقی در این بازار عرضه کنند.

بر این اساس، متقاضیان روبل می‌توانند در چارچوب مقررات ارزی بانک مرکزی ایران درخواست خود را در یکی از سرفصل‌های مصارف ارزی خدماتی (غیربازرگانی) که از سوی بانک مرکزی تعیین شده است، ثبت کنند.

علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران پیشتر از حصول توافق با همتای روس خود برای کنار گذاشته شدن دلار و یورو از مبادلات دو جانبه و استفاده از ارزهای ملی خبر داده بود.

البته ایران و روسیه از حدود یک دهه پیش و با هدف کاهش تبعات تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده تلاش‌های متعددی را برای حذف دلار از مبادلات تجاری خود به ویژه با کشورهای همسایه و چین انجام داده‌اند، تلاش‌هایی که به دلیل نزول نوسانی ارزش پول ملی این دو کشور تا کنون به نتیجه مدنظر آنها منجر نشده است.

بازار متشکل ارزی با هدف اصلی کشف قیمت ارز در بازار ایران راه‌اندازی شده و تا پیش از این تنها نماد معاملاتی دلار آمریکا و یورو در آن فعال بود و صادرکنندگان ایرانی می‌توانستند ارز خود را بی‌واسطه در این بازار الکترونیکی عرضه کنند. متقاضیان هم می‌توانند پس از احراز صلاحیت و تعیین صرافی (کارگزار) مورد نظر خود، درخواست‌های خرید دلار و یورو را در چارچوب نیازهای ضروری (ارز مسافری و دانشجویی) تعیین شده از سوی بانک مرکزی ایران، از طریق صرافی ثبت کنند. معاملات این بازار در صورت انطباق قیمت پیشنهادی با بهای مدنظر فروشنده انجام می‌شود.

بانک مرکزی ایران امیداور است که با افزایش حجم معاملات بازار متشکل ارزی، این بازار به جای بازار آزاد یا غررسمی به مرجع اصلی تعیین نرخ ارز در ایران بدل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بروز تاثیر تحریم‌های نفتی علیه روسیه؛ روبل در سه هفته گذشته ۱۷ درصد تضعیف شد

یک‌روز پس از پاسخ آمریکا به طرح احیای برجام اروپا؛ قیمت نفت، طلا و دلار افزایش یافت

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت