عضو بیستم منطقه یورو؛ پول واحد اروپایی از ۶ ماه دیگر در کرواسی به جریان می‌افتد

وزیر دارایی کرواسی در کنار مسئولان ارشد بانک مرکزی اروپا
وزیر دارایی کرواسی در کنار مسئولان ارشد بانک مرکزی اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرواسی با چهار میلیون نفر جمعیت و سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۳ هزار و ۴۶۰ یورویی (کمتر از نصف میانگین منطقه یورو) جزء کشورهای کم‌درآمد و کم جمعیت اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

آگهی

شورای اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه به طور رسمی عضویت کرواسی در منطقه یورو را پذیرفت و مقرر کرد که از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳ پول واحد اروپایی در این کشور به جریان بیفتد.

منطقه یورو در حال حاضر ۱۹ عضو دارد که لیتوانی به عنوان آخرین کشور در سال ۲۰۱۵ وارد این منطقه شده است. بازار پول کرواسی که در سال ۲۰۱۳ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد از ابتدای اکتبر سال ۲۰۲۰ تحت نظارت بانک مرکزی اروپا قرار گرفته و بر پایه توافق‌های انجام شده با بانک ملی کرواسی اصلاحات بنیادین مدنظر نهاد ناظر پولی منطقه یورو در دستور کار قرار داشته است. 

شورای اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با صحه‌گذاردن بر تصمیم اخیر کمیسیون اروپا مبنی بر پذیرش کرواسی به عنوان بیستمین عضو منطقه یورو، مقرر کرد که نرخ برابری هر یورو معادل ۷.۵۳۴۵۰ کونای کرواسی (واحد پول فعلی کرواسی) گرفته شود و طی ۶ ماه آینده نیز بانک مرکزی اروپا با همکاری بانک ملی کرواسی بر روند با ثبات این این نرخ برابری که در حال حاضر با نرخ رایج بازار جهانی منطبق است، نظارت کنند. 

پیوستن به پیمان یورو نیازمند اثبات سطح پایین نرخ تورم، ثبات نرخ ارز، وام‌های خارجی محدود و سلامت نظام مالیه عمومی در اقتصاد کشور متقاضی عضویت است. 

کرواسی با چهار میلیون نفر جمعیت و سرانه تولید ناخالص داخلی ۱۳ هزار و ۴۶۰ یورویی (کمتر از نصف میانگین منطقه یورو) جزء کشورهای کم‌درآمد و کم جمعیت اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. بنابراین کارشناسان معتقدند که ورود این کشور به منطقه یورو پیامدهای اقتصادی محدودی خواهد داشت. 

چنان که گسترش پیمان یورو در میان کشورهای کوچک و فقیر حوزه بالتیک در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ که منطقه یورو گرفتار بحران بدهی‌های یونان بود، رخ داد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

در حال حاضر، کشورهای بلژیک، آلمان، ایرلند، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، اتریش، پرتغال، فنلاند، یونان، اسلوونی، قبرس، مالت، اسلواکی، استونی، لتونی و لیتوانی عضو منطقه یورو هستند. 

هر چند یورو با همکاری ۱۱ کشور از جمله آلمان و فرانسه در اول ژانویه ۱۹۹۹ به عنوان ارز جدید بین‌المللی به بازارهای مالی جهان معرفی شد ولی سکه‌ها و اسکناس‌های فیزیکی یورو در روز نخست ژانویه ۲۰۰۲ به گردش افتاد و تا مارس ۲۰۰۲ به طور کامل جایگزین ارزهای پیشین کشورهای عضو پیمان یورو شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرواسی رسما به منطقه شنگن پیوست

کرواسی با آغاز سال ۲۰۲۳ به عضویت حوزه یورو و محدوده سفری شنگن درآمد

پیوستن کرواسی به منطقه یورو؛ کدام کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز از پول ملی خود استفاده می‌کنند؟