کرواسی با آغاز سال ۲۰۲۳ به عضویت حوزه یورو و محدوده سفری شنگن درآمد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم کرواسی در زاگرب
پرچم کرواسی در زاگرب   -  کپی رایت  Canva

کرواسی با آغاز سال ۲۰۲۳ میلادی به کشورهای عضو حوزه یورو و منطقه شنگن پیوست. 

این کشور کوچک منطقه بالکان به این ترتیب کونا، واحد پول خود را کنار گذاشت و بیستمین عضو حوزه یورو شد. کرواسی که نزدیک به چهار میلیون نفر جمعیت دارد همچنین بیست و هفتمین کشوری است که به منطقه شنگن می‌پیوندد.

بیش از ۴۰۰ میلیون نفر از ساکنان منطقه شنگن بدون کنترل و محدودیت می‌توانند در محدوده کشورهای عضو سفر می‌کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا قرار است روز یکشنبه در اولین روز سال ۲۰۲۳ به مناسبت پیوستن کرواسی به حوزه یورو و منطقه شنگن به این کشور سفر کند.

کرواسی نزدیک به یک دهه پیش به عضویت اتحادیه اروپا درآمده بود. این کشور منطقه بالکان در سال ۱۹۹۱ از یوگسلاوی سابق مستقل شد و در سال ۲۰۱۳ به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. 

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که عضویت کرواسی در حوزه یورو به اقتصاد این کشور در برابر تورم، بحران تامین انرژی و بی‌ثباتی ژئوپولیتیک ناشی از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین کمک خواهد کرد. کرواسی در ماه نوامبر تورم ۱۳.۵ درصدی را تجربه کرده بود که بیش از تورم ۱۰ درصدی در حوزه یورو بود. 

از سوی دیگر عضویت کرواسی در منطقه شنگن احتمالا به رونق هر چه بیشتر صنعت گردشگری کرواسی منجر خواهد شد. شمار گردشگرانی که در سال ۲۰۲۲ از کرواسی بازدید کردند چهار برابر تعداد ساکنان این کشور بود.