صعود‌ عاشقانه؛ ملاقات با پیرمردی که به خاطر همسر بیمارش ۲۸۲ قله اسکاتلند را فتح می‌کند

نیک گاردنر، کوهنورد بریتانیایی
نیک گاردنر، کوهنورد بریتانیایی Copyright Copyright RUSSELL CHEYNE/REUTERS
Copyright Copyright RUSSELL CHEYNE/REUTERS
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیک گاردنر، ۸۱ ساله، زمانی که در قله بادگیر «بوآشیل اتیو مور»(Buachaille Etive Mòr) در ارتفاع ۱۰۲۰ متری از سطح دریا درنگی می‌کند تا از میان ابرها به دره‌ها و دریاچه‌هایی که پشت سر گذاشته نظر کند؛ فرصتی دست می‌دهد تا با او در مورد هدف و انگیزه‌اش از صعود به ۲۸۲ قله مرتفع اسکاتلند هم‌صحبت شویم.

آگهی

نیک گاردنر، ۸۱ ساله، زمانی که در قله بادگیر «بوآشیل اتیو مور» (Buachaille Etive Mòr) در ارتفاع ۱۰۲۰ متری از سطح دریا درنگی می‌کند تا از میان ابرها به دره‌ها و دریاچه‌هایی که پشت سر گذاشته نظر کند؛ فرصتی دست می‌دهد تا با او در مورد هدف و انگیزه‌اش از صعود به ۲۸۲ قله مرتفع اسکاتلند هم‌صحبت شویم.

برای آقای گاردنر که در سن ۵۰ سالگی به همراه همسرش جانت از حومه انگلستان به گوشه‌ای دورافتاده از ارتفاعات اسکاتلند نقل مکان کرده، کوهنوردی در ابتدا تنها تحقق رویای شیرین دوران کودکی بود ولی دو سال پس از تشخیص ابتلای جانت به آلزایمر در سال ۲۰۱۸، معلم سابق که از پوکی استخوان نیز رنج می‌برد، آنقدر بیمار شد که به مراقبت ۲۴ ساعته نیاز پیدا کرد. آقای گاردنر که بسیار مستاصل شده بود، تصمیم گرفت برای مقابله با چالش تازه زندگی مشترکش راهکاری پیدا کند.

آقای گاردنر می‌گوید: «وقتی او در بیمارستان بستری شد، من که به ۳۰ سال زندگی مشترک با جانت خو گرفته بودم، ناگهان بسیار تنها شدم؛ در آن زمان بود که کوهنوردی راهی شد برای نجات از بحران روانی که می‌رفت مرا سخت درگیر کند.»

او سپس تصمیم گرفت که از کوهنوری برای کمک به همسر بیمار خود و سایر بیماران مبتلا به بیماری‌های آلزایمر پوکی استخوان بهره ببرد. آقای گاردنر صعود به ۲۸۲ کوه مرتفع اسکاتلند را که بیش از هزار متر ارتفاع دارند، طی هزار و ۲۰۰ روز برای خود هدفگذاری کرد. او تا کنون موفق شده به ۸۷ قله از این مجموعه صعود کند. کار را تکمیل کرده است. به افتخار جانت ، او برای موسسات خیریه آلزایمر اسکاتلند و انجمن سلطانی پوکی استخوان پول جمع آوری می کند.

او در رسانه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک و اینستاگرام روند صعود خود را ثبت کرده و از این طریق و نیز گفتگو با سایر کوهنوردان در مسیر صعود خود نسبت به جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای موسسه خیریه آلزایمر اسکاتلند و انجمن سلطانی پوکی استخوان ای کشور اقدام می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای گاردنر می‌گوید: «این بسیار هیجان‌انگیز است که هر بار که صعود را آغاز می‌کنم از درون حس می‌کنم که هنوز یک پسربچه هستم.» او می‌افزاید: «وقتی با سایر کوهنوردان در مورد چالشی که تعریف کرده‌ام صحبت می‌کنم، بسیار شگفت‌زده می‌شوند.»

او تاکنون موفق شده ۳۰ هزار پوند از ۴۰ هزار پوندی را که هدفگذاری کرده، جمع‌آوری کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرد ۷۸ ساله آمریکایی مدرک دیپلمش را پس از ۶۰ سال دریافت کرد

یافته جدید دانشمندان درباره ارتباط کم شدن شنوایی با شروع بیماری آلزایمر

پژوهش: ۲۱ روش کاهش خطر ابتلا به آلزایمر کدامند؟