Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یافته جدید دانشمندان درباره ارتباط کم شدن شنوایی با شروع بیماری آلزایمر

بیماری زوال عقل
بیماری زوال عقل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان بریتانیایی در تحقیقات خود متوجه شده‌اند که کم شدن حس شنوایی می‌تواند با بیماری زوال عقل یا دمانس مرتبط باشد.

آگهی

دانشمندان بریتانیایی در تحقیقات خود متوجه شده‌اند که کم شدن حس شنوایی می‌تواند با بیماری آلزایمر (زوال عقل یا دمانس) مرتبط باشد.

پژوهشگران در دانشگاه نیوکاسل در تحقیق جدید خود بر بخش لوب گیجگاهی در قسمت شقیقه سر متمرکز شده‌اند. این بخش که در هر دو نیمکره ی مغز انسان قرار دارد، دارای نقش در حافظه بصری و درک زبان و عواطف است.

این ناحیه از مغز پیش از این به دلیل عملکردش در حفظ حافظه بصری بلند مدت شناخته می‌شد، اما اکنون محققان می‌گویند این بخش در حافظه کوتاه مدت و تحلیل داده‌های حاصل از شنوایی نیز نقش دارد.

مطالعه جدید نشان داده است که بروز تغییرات در مغز به دلیل کاهش شنوایی احتمالا حضور پروتئین‌های ناهنجار و عامل بیماری آلزایمر را تشدید می‌کند و در نتیجه آغاز بیماری رقم می‌خورد.

مطالعات پیشین نشان داده بودند که کم‌شدن شنوایی می‌تواند در هر ده مورد به یک مورد زوال عقل منجر شود، با این حال دانشمندان نتوانسته بودند دریابند چرا چنین اتفاقی می‌افتد.

پروفسور تیم گریفیث از دانشکده طب دانشگاه نیوکاسل می‌گوید: «چالش اصلی این بود که توضیح دهیم چطور یک اختلال در شنوایی می‌تواند باعث بروز مشکل ساختاری در مغز شود. تئوری جدید ما نشان می‌دهد که مشکل شنیدن صدای محیط سیستم حافظه را در مغز تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

دکتر ویل سدلی، از دانشکده طب دانشگاه نیوکاسل می‌گوید: «این بخش از سیستم حافظه که با دشوار شدن شنوایی دچار اختلال می‌شود، معمول‌ترین جایی است که پروسه بیماری آلزایمر از آنجا کلید می‌خورد.»

محققان می‌گویند هنوز برای اثبات کامل این تئوری نیاز به انجام آزمایشات رفتارشناختی است. 

دانشمندان امیدوارند یافته‌های جدید گامی بزرگ در مطالعات بیماری آلزایمر باشد و در نسل‌های آینده بتواند از بروز این مریضی جلوگیری کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ماریو» رباتی که به بیماران مبتلا به زوال عقل کمک می‌کند

نتیجه یک تحقیق: احتمال موفقیت در ترک سیگار به کمک داروی سیتیزین دو برابر بیشتر است

نتایج یک تحقیق: ایستادن یا خوابیدن برای سلامت قلب بهتر از نشستن است