Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آمریکا استفاده از داروی جدید و بحث برانگیز برای بیماران آلزایمری را تائید کرد

داروی «آدوکانوماب» ساخت شرکت داروسازی «بایوژن»
داروی «آدوکانوماب» ساخت شرکت داروسازی «بایوژن» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اداره غذا و داروی آمریکا در حالی مجوز استفاده از «آدوکانوماب» را صادر کرده که همزمان از شرکت داروسازی «بایوژن» خواسته است تا پژوهش علمی دیگری در مورد فواید این دارو انجام دهد.

آگهی

اداره غذا و دارو در آمریکا روز دوشنبه برای اولین بار طی نزدیک به دو دهه گذشته استفاده از یک داروی جدید برای مقابله با بیماری آلزایمر را تائید کرد.

داروی «آدوکانوماب» (Aducanumab) که شرکت «بایوژن» آن را تولید کرده با وجود هشدار کارشناسان مستقل مبنی بر عدم اثبات کارایی آن در تعویق مراحل پیشرفت بیماری آلزایمر به تائید اداره غذا و داروی آمریکا رسید.

به گفته مسئولان این نهاد که وظیفه صدور مجوز برای داروها را برعهده دارد «آدوکانوماب» تنها دارویی است که ممکن است به معالجه بیماری آلزایمر کمک کند. این در حالی است که به گفته آنها سایر داروها تنها برای کنترل علائم این بیماری از جمله اضطراب و بی خوابی موثر هستند.

تصمیم اداره غذا و داروی ایالات متحده احتمالا بحث های زیادی را در میان پزشکان، محققان در زمینه امور پزشکی و انجمن های حمایت از بیماران مبتلا به آلزایمر بر خواهد انگیخت. از سوی دیگر صدور مجوز برای داروی «آدوکانوماب» احتمالا بر روی روند ارزیابی درمان های آزمایشی و معیارهای مورد استناد در این ارزیابی ها تاثیرگذار خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

منتقدان تصمیم اداره غذا و داروی آمریکا بر این باور هستند که تائید «آدوکانوماب» می تواند بدعتی در راستای صدور مجوز برای داروهایی باشد که همچنان پرسش‌های زیادی درباره میزان تاثیرگذاری آنها مطرح است.

شرکت داروسازی «بایوژن» داروی «آدوکانوماب» را با کمک شرکت ژاپنی «ایزای» تولید کرده است. نتیجه یکی از تحقیقات انجام شده نشان داده است که این دارو آسیب های ذهنی ناشی از بیماری آلزایمر را ترمیم نمی‌کند بلکه تنها روند افول قوای ذهنی بیمار را کند خواهد کرد.

این در حالی است که گروهی از متخصصان مغز و اعصاب پائیز سال گذشته به این نتیجه رسید که داده‌های ارائه شده از طرف شرکت «بایوژن» کارایی «آدوکانوماب» را اثبات نمی‌کند.

داروی «آدوکانوماب» در صورت تائید پزشک هر چهار هفته یک بار به بیماران مبتلا به آلزایمر تزریق خواهد شد.

اداره غذا و داروی آمریکا در حالی مجوز استفاده از «آدوکانوماب» را صادر کرده که همزمان از شرکت «بایوژن» خواسته است تا پژوهش علمی دیگری در مورد فواید این دارو انجام دهد. مجوز «آدوکانوماب» در صورت عدم تائید کارایی آن در جریان این تحقیق ممکن است لغو شود.

شرکت «بایوژن» هنوز قیمت داروی شرکت «آدوکانوماب» را اعلام نکرده است اما تخمین زده می شود که هزینه سالانه استفاده از این دارو برای بیماران بین ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار باشد. نزدیک به شش میلیون نفر در آمریکا از بیماری آلزایمر رنج می برند. بیماری آلزایمر که با افول قوای ذهنی از جمله حافظه، استدلال و ارتباط گیری آغاز می شود در مراحل آخر می تواند باعث ناتوانی بیمار از بلع غذا شود.

آلزایمر عامل اصلی زوال عقل در میان بیماران در سطح جهان محسوب می شود. این بیماری همچنین در فهرست بیماری هایی که در آمریکا منجر به بیشترین میزان مرگ و میر می شوند در جایگاه ششم قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشخیص آلزایمر با آزمایش خون به واقعیت نزدیک شد

پژوهش: ۲۱ روش کاهش خطر ابتلا به آلزایمر کدامند؟

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد