Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین داروی آلزایمر تایید اولیه سازمان غذا و داروی آمریکا را گرفت

بتی بریگز در حال غذا دادن به همسرش که مبتلا به آلزایمر است، کالیفرنیا، آمریکا
بتی بریگز در حال غذا دادن به همسرش که مبتلا به آلزایمر است، کالیفرنیا، آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان غذا و داروی آمریکا روز چهارشنبه نتایج مثبت بررسی یک آزمایش بالینی را در مورد داروی آدوکانوماب (Aducanumab) که نخستین درمان بالقوه برای بیماری آلزایمر محسوب می‌شود، منتشر کرد.

آگهی

سازمان غذا و داروی آمریکا روز چهارشنبه نتایج مثبت بررسی یک آزمایش بالینی را در مورد داروی آدوکانوماب (Aducanumab) که درمانی بالقوه برای بیماری آلزایمر محسوب می‌شود، منتشر کرد.

بازرسان سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کردند که با وجود عدم موفقیت یکی از آزمایش‌های بالینی انجام شده، نتیجه آزمایش دوم برای سنجش کارآیی این دارو «بسیار مثبت و متقاعد کننده» بوده؛ به طوری که نمی‌توان نتیجه ناموفق آزمایش قبلی را مبنای ناموثر بودن آن قلمداد کرد.

بازرسان این سازمان در گزارش ۳۴۳ صفحه‌ای خود در مورد بررسی نتایج آزمایش داروی آدوکانوماب، تاکید کرده‌اند که شرکت سازنده این دارو نیز شواهد قابل توجهی از اثربخشی آن ارائه کرده است. سازمان غذا و داروی آمریکا تصمیم نهایی خود در مورد این دارو را به زودی اعلام خواهد کرد.

شرکت بایوژن (Biogen) که قصد دارد نخستین داروی درمان آلزایمر را تولید و به بازار عرضه کند، اعلام کرده، داده‌های آزمایش بالینی نشان می‌دهد که آدوکانوماب روند از دست دادن حافظه، توان تکلم و کاهش توان جسمانی بیماران آلزایمر را کند می‌کند. به گفته این شرکت، داروی آدوکانوماب با هدف قرار دادن توده پروتئینی به نام «بتا آمیلوئید» که در مغز تجمع می‌کند، موجب بهبود بیماران آلزایمری می‌شود.

شرکت بایوژن پیش‌تر هر دو آزمایش بالینی این دارو را در مارس ۲۰۱۹ به دلیل بی‌تاثیر بودن آن متوقف کرده بود ولی روند آزمایش‌های این شرکت که از اکتبر سال گذشته آغاز شده حاکی از این است که مصرف آدوکانوماب با دوز بالاتری کارآیی دارد و موثر است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در پی انتشار گزارش مثبت سازمان غذا و داروی آمریکا، ارزش بازار شرکت بایوژن در بورس آمریکا ۱۷ میلیارد دلار افزایش یافت و روز پنجشنبه به ۵۵ میلیارد دلار رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خبرخوب برای مبتلایان به سندرم«ای‌پی‌دی‌اس»؛ آمریکا«لنیولیسیب» را برای درمان «اختلال ایمنی» تاییدکرد

تشخیص آلزایمر ۱۷ سال زودتر از بروز بیماری با کمک حس‌گر جدید آلمانی ممکن شد

دانشمندان در اروپا توانستند موش‌ها را در برابر بیماری آلزایمر واکسینه کنند