تشخیص آلزایمر ۱۷ سال زودتر از بروز بیماری با کمک حس‌گر جدید آلمانی ممکن شد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه رور بوخوم آلمان حس‌گر جدیدی را طراحی کرده‌اند که قادر است علائم بیماری آلزایمر را ۱۷ سال قبل از ظهور اولین علائم بالینی در خون تشخیص دهد.

آگهی

آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقلی است. این بیماری مدت ۱۵ تا ۲۰ سال بدون اینکه علائم بالینی خاصی از خود نشان دهد در بدن بیمار رشد می‌یابد. تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر و اقدام به موقع برای درمان آن موضوعی کلیدی و حیاتی است. اما تحقق این موضوع همیشه ممکن نیست. 

بدین منظور یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه رور بوخوم آلمان حسگر جدیدی را طراحی کرده‌اند که قادر است علائم بیماری آلزایمر  را  ۱۷ سال قبل از ظهور اولین علائم بالینی در خون تشخیص دهد. این سنسور می‌تواند تاخوردگی اشتباه پروتئین «آمیلوئید بتا» را شناسایی کند. با پیشرفت بیماری، این تا شدن نادرست باعث ایجاد رسوباتی در مغز به نام پلاک می شود. 

پروفسور کلاوس گرورت، مدیر و موسس مرکز تشخیص پروتئین (PRODI) در دانشگاه رور بوخوم  در این باره می‌گوید:« هدف ما این است که حتی قبل از تشکیل پلاک‌های سمی در مغز، خطر ابتلا به آلزایمر را با کمک یک آزمایش خون ساده تشخیص دهیم  تا بتوانیم درمان را به موقع شروع کنیم».

پروفسور گرورت با گروهی در مرکز تحقیقات سرطان آلمان در هایدلبرگ (DKFZ) به سرپرستی پروفسور هرمان برنر تحقیقات خود را بر روی موضوع  ادامه می‌دهند. 

محققان پلاسمای خونی که از داوطلبان شرکت‌کننده در این پژوهش بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ گرفته و سپس منجمد شده بود را تجزیه و تحلیل کردند. در آن زمان، بیماری آ‌لزایمر در شرکت‌کنندگان هنوز تشخیص داده نشده بود. 

سپس آن‌ها ۶۸ فرد مبتلا به بیماری آلزایمر را در طول ۱۷ سال بررسی خود انتخاب کردند و نمونه آن‌ها را با ۲۴۰ فرد بدون آلزایمر مقایسه کردند. هدف تیم متشکل از کلائوس گرورت و هرمان برنر این بود که متوجه شوند آیا علائم بیماری آ‌لزایمر را می‌توان در نمونه‌های خون اولیه مشاهده کرد یا خیر.

این حسگر ایمنی -مادون قرمز امکان شناسایی ۶۸ نفر که بعدها دچار بیماری آلزایمر شدند را به لطف دقت بالای تست، فراهم کرد.

پروفسور کلائوس گرورت در ادامه می‌گوید:«با کمال تعجب متوجه شدیم که غلظت پروتئین اسیدی فیبریلا گلیال (GFAP) می‌تواند بیماری را تا ۱۷ سال قبل از مرحله بالینی نشان دهد، اما دقت آن بسیار کمتر از سنسور ایمنی مادون قرمز باشد».

محققان سپس تاخوردگی اشتباه آمیلوئید بتا و غلظت پروتئین اسیدی فیبریلا گلیال را برای افزایش بیشتر دقت آزمایش خود در مرحله بدون علائم ترکیب کردند.

محققان دانشگاه رور بوخوم امیدوارندد که تشخیص زودهنگام بر اساس نقص در تاخوردگی آمیلوئید بتا بتواند به استفاده به موقع از داروهای آلزایمر کمک کند تا به طور قابل توجهی مؤثرتر واقع شوند. مانند داروی Aduhelm  که اخیرا در ایالات متحده برای درمان آلزایمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. آقای گرورت توضیح می‌دهد: «با آزمایش نقص در تاخوردگی، می‌خواهیم از خطر ابتلا به زوال عقل آلزایمر در سالمندان پیشگیری کنیم».

چشم‌انداز راه‌اندازی این سنسور جدید به‌نام betaSENSE  این است که  می‌توان با آن بیماری را  در غیاب علائم و قبل از این‌که آسیب‌های جبران‌ناپذیر رخ دهد، متوقف کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان غذا و داروی آمریکا «لکمبی» را تایید کرد؛ هر آنچه درباره این داروی آلزایمر باید بدانید

نخستین داروی آلزایمر تایید اولیه سازمان غذا و داروی آمریکا را گرفت

آلمان دو فرد مظنون به جاسوسی برای روسیه را بازداشت کرد