Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ابداع روش تشخیص نشانه‌های اولیه آلزایمر با دقت ۱۰۰ درصدی در لیتوانی

الگوریتم‌هایی که با بهره‌گیری از هوش مصنوعی نخستین نشانه‌های آلزایمر را تشخیص می‌دهند
الگوریتم‌هایی که با بهره‌گیری از هوش مصنوعی نخستین نشانه‌های آلزایمر را تشخیص می‌دهند Copyright  Kaunas university of technology
Copyright  Kaunas university of technology
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود ۲۴ میلیون نفر در سراسر جهان به آلزایمر مبتلا هستند و با توجه به روند پیری جمعیت در اغلب نقاط جهان انتظار می رود که این میزان دو برابر شود.

آگهی

محققان لیتوانیایی موفق به طراحی و توسعه یک فن‌آوری جدید شده‌اند که می‌توان با بهره‌ بردن از آن نخستین نشانه‌های بیماری آلزامیر را با دقت بالا تشخیص داد.

فن‌آوری یاد‌ شده با استفاده از یک روش علمی مبتنی بر یاد‌گیری عمیق شروع احتمالی بیماری آلزایمر را در افراد با دقت بیش از ۹۹ درصد تشخیق می‌دهد

این روش از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق برای تجزیه و تحلیل تصاویر مغزی استفاده می کند؛ روشی بسیار سریع‌تر ودقیق‌تر از تجزیه و تحلیل دستی که علاوه بر این نیاز به دانش و تخصص خاص در خصوص تغییرات مرتبط با آلزایمر دارد.

محققان دانشگاه فناوری کاوناس در لیتوانی این روش را در حین تجزیه و تحلیل تصاویر ام‌ آر آیِ بدست آمده از ۱۳۸ مورد گوناگون توسعه دادند. آنها دریافتند که بهره گیری از هوش مصنوعی و شیوه مبتنی بر یادگیری عمیق از نظر دقت، حساسیت و ویژگی بهتر از روشهای توسعه یافته قبلی عمل می کند.

یافته‌های این تحقیق روز دوشنبه گذشه در نشریه بین المللی دیاگنوستیکس منتشر شده و در اختیار علاقمندان و دیگر محققان قرار گرفت.

این روش می تواند تحولی در نحوه تشخیص آلزایمر و زوال عقل ایجاد کند زیرا به گزارش سازمان جهانی بهداشت، آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است و تا ۷۰ درصد موارد زوال عقل به این بیماری مربوط می‌شود.

به اعتقاد یکی از محققان دانشگاه کاوناس درلیتوانی که در پروژه تشخیص آلزایمر مشارکت داشت، فناوری‌های نوین عموما می توانند علم پزشکی را در دسترس تر و ارزان تر کنند؛ اگرچه بهره‌بردن صرف از فن‌آوری حداقل در آینده‌ای نزدیک جایگزینی مناسب و قابل اطمینان برای متخصصان علم پزشکی و حوزه بهداشت و سلامت نخواهد بود.

دهها میلیون نفر در سراسر جهان به آلزایمر مبتلا هستند و با توجه به روند پیری جمعیت در اغلب نقاط جهان انتظار می رود که این میزان افزایش یابد.

یکی از نخستین نشانه های آلزایمر بروز اختلال جزئی و بسیار خفیفِ شناختی است که مقدمه ای برای از دست رفتن حافظه یا دیگر قوا و ظرفیت‌های مرتبط با شناخت محسوب می‌شود.

چرا تشخیص زودهنگام مهم است؟

متخصصان پزشکی در سراسر جهان تلاش می کنند آگاهی خود را در مورد تشخیص زودهنگام آلزایمر بیش از پیش بالا ببرند.

این تلاش فرصتی را به افراد بیمار و یا در معرض آلزایمر قرار می‌دهد تا بخت بیشتری برای استفاده از درمان‌های موثرتر داشته باشند.

دقت بالای الگوریتم مورد استفاده از روش توسعه یافته توسط محققان لیتوانیایی دستاورد مهمی برای تشخیص زودهنگام و با دقت بسیار بالای آلزایمر به همراه داشته است، هر چند که تلاش‌های زیادی از پیش توسط دیگر محققان در سراسر جهان برای تشخیص زودهنگام آلزایمر در پیش گرفته شده است.

الگوریتمی که در روش ابداعی از سوی محققان لیتوانیایی مورد استفاده قرار گرفته را می توان به صورت نرم افزاری توسعه داد تا داده‌های افرادی را که بیشتر مستعد ابتلا به آلزایمر هستند از جمله افراد بالای ۶۵ سال و یا مبتلا به فشار خون به سرعت و با دقت بالا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج رضایت‌بخش از آزمایش بالینی داروی آلزایمر؛ این دارو چه میزان بر کیفیت زندگی بیمار اثر دارد؟

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لیتوانی؛ سایه جنگ اوکراین بر بالتیک سنگینی می‌کند

هم‌پیمان نزدیک ناوالنی در لیتوانی با چکش و گاز اشک‌آور مورد حمله قرار گرفت