تشخیص آلزایمر با آزمایش خون به واقعیت نزدیک شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بیماری آلزایمر
بیماری آلزایمر   -  Copyright  AP Photo

دانشمندان دریافته اند که نتیجه یک نوع آزمایش خون برای تشخیص بیماری آلزایمر تا حد زیادی درست است.

به گفته محققان نتیجه چند تحقیق نشان می دهد که آنها با کمک این نوع آزمایش خون در ۸۹ تا ۹۸ درصد موارد به درستی ابتلا یا عدم ابتلای فرد به بیماری آلزایمر را تشخیص داده اند. نتیجه این پژوهش ها امید دانشمندان برای تشخیص بیماری آلزایمر از طریق آزمایش خون را افزایش داده است.

تشخیص آلزایمر به کمک آزمایش خون طی سالهای گذشته یکی از اهداف اصلی پژوهشگرانی بود که بر روی این بیماری و دیگر انواع زوال عقل تحقیق می کردند. با این حال دانشمندان هشدار داده اند که نتیجه پژوهش های انجام شده به معنای تائید استفاده از این نوع آزمایش خون در مقیاس گسترده برای تشخیص بیماری آلزایمر نیست و همچنان باید تحقیقات در این باره ادامه پیدا کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
تحقیق دانشمندان برای تشخیص آلزایمر به کمک آزمایش خونAP Photo

به گفته آنها این نوع آزمایش خون اکنون باید بر روی جامعه آماری بزرگتر و متنوع تری بررسی شود.

نتیجه تحقیق های انجام شده برای تشخیص آلزایمر با آزمایش خون در کنفرانس بین المللی موسسه آلزایمر، مستقر در شهر شیکاگو در آمریکا مطرح شد. این کنفرانس به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا به صورت آنلاین برگزار شد اما نتیجه برخی از پژوهش های انجام شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا (جاما) منتشر شده است.

تخمین زده می شود که بیش از پنج میلیون نفر در آمریکا از بیماری آلزایمر رنج می برند. داروهایی که امروزه برای بیماران آلزایمری تجویز می شود تنها برخی از علائم این بیماری را کاهش می دهند. این داروها تاثیری در جلوگیری از کاهش قوای فکری و عقلانی بیماران ندارند.

بیماری آلزایمر اکنون با کمک روش های آزمایش حافظه و مهارت های فکری بیماران تشخیص داده می شود اما این روش ها چندان دقیق نیستند. از سوی دیگر هر چند امکان تشخیص بیماری آلزایمر با آزمایش مایع نخاعی و اسکن مغز وجود دارد اما استفاده از این روش ها نیز اغلب یا گران است و یا به دلیل وضعیت بیماران با دشواری انجام می شود.