Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

غار زیر آب و دره ای با گونه های زیستی منحصر به فرد در مقدونیه

غار زیر آب و دره ای با گونه های زیستی منحصر به فرد در مقدونیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طبیعت دست نخورده مقدونیه و مناظر آن، بهشت دوستداران طبیعت است. در این میان، دره عمیق و باریک ماتکا و دریاچه دویران جایی است که می توان شیوه زندگی سنتی ماهیگیران را مشاهده کرد.

کوه های جذاب و مناظر دست نخورده تا آنجا که چشم کار می کند. در این برنامه از مجوعه برنامه های “زندگی در مقدونیه“، ما برای کشف سنت های ماهیگیری در دریاچه دویران دیداری از حومه های روستایی این منطقه خواهیم داشت. اما ابتدا برای دیدار از یک غار راز آمیز به قعر دره ماتکا می رویم.

به فاصله سی دقیقه از اسکوپیه، دره ماتکا مانند یک قطعه جواهر خودنمایی می کند. این یکی از محبوب ترین مناطق خارج ازشهر با گونه های گیاهی و حیوانی بسیار غنی است.

کایرو آنگلسکی، غواص و راهنمای منطقه: “دره ماتکا، مهد انواع گسترده حیوانات و گیاهانی است که بخشی از آنها بومی اند و فقط در اینجا می توانید ببینید. ماتکا، به معنای زهدان یا محل خلق زندگی است. جو در اینجا به نحوی مرموز و مملو از انرژی کیهانی مثبت است. وقتی مردم به اینجا می آیند احساس راحتی می کنند.”

بستر آرام و پر پیچ و خم رودخانه ترزکا، خیره کننده است و در عمق دره ذخایر طبیعی مخفی است که از آن میان ها غار مشهور ورلو است.

میلیون ها سال فرسایش خاک، این پدیده شگفت زمین شناسی را ایجاد کرده و استالاکتیت های جذاب داخل غار را پوشانده است. اما جذاب ترین بخش غار در زیر آب قرار دارد. کارشناسان برآنند که این یکی از عمیق ترین غارهای زیر آب در جهانست.

کایرو آنجلسکی، اولین غواص اهل مقدونیه بود که این غار را کشف کرد: “وقتی داخل تاریکی غار می شوید، گویی جهانی دیگر است. هیجان زده می شوید و باید ذهنتان بسیار متمرکز باشد زیرا هنگامی که در یک غار تاریک شیرجه می روید جایی برای اشتباه وجود ندارد.”

چهار سال قبل او در یک تیم ویژه اکتشاف شرکت کرد. یک تیم بین المللی از غواصان و غارشناسان برای کشف این غار. در این برنامه، لویجی کاساتی، غواص مشهور ایتالیایی رکورد تازه ای را در عمق ۲۱۲ متری آب به ثبت رساند.

کایرو آنجلسکی: “وقتی در این غار زیر آب شیرجه می روم، به طور همزمان آمیزه ای از احساس ترس، خوشحالی، لذت و هیجان به من دست می دهد.”

در بازگشت به روشنایی روز، راهمان را به سمت یک منظره سحرآمیز دیگر ادامه می دهیم: دریاچه دویران در مرز یونان. گرچه عمق این دریاچه تنها ده متر است اما سرشار از زندگی است. این دریاچه با پانزده نوع ماهی مختلف، به عنوان یکی از غنی ترین دریاچه های اروپا شناخته می شود.

تومه بالتاکوو، تمام عمر ۸۲ ساله خود را در کنار دریاچه دویران زیسته و ۴۰ سال به ماهی گیری اشغال داشته است. او اکنون تجربه خود را به نسل جوان منتقل می کند.

تومه بالتاکوو: “یک ماهی گیر به تنهایی نمی تواند ماهی گیر شود. همیشه باید دو نفر باشید. یکی تور می اندازد و دیگری قایقرانی می کند. سپس باید تور حاوی ۳۰ تا ۸۰ کیلوگرم ماهی را به محل تمیز کردن ماهی حمل کنیم.”

در زمستان بخشی از ماهی گیری به شیوه سنتی انجام می شود. یعنی هنگام فرار ماهی ها از تعقیب پرندگان، آنها را وارد تور ماهیگیری می کنند. اما امروز گئورگی استویانوو ۲۵ ساله، از شیوه مدرن استفاده می کند.

گئورگی استویانوو: “حوالی غروب آفتاب به دریاچه می زنیم. تور ماهی گیری را می اندازیم و بامداد روز بعد، قبل از طلوع آفتاب تور را از آب بیرون می کشیم. سپس ماهی ها را برای تمیز کردن به محل مخصوص می بریم و تور را برای دور تازه ای از ماهی گیری آماده می کنیم. زندگی ماهی گیران سخت است زیرا در زمستان با توفان و یخبندان روبروئیم و در تابستان زیر حرارت بالا کار می کنیم. اما من آن را دوست دارم و به من انرژی فراوان می دهد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند

آیا به دنبال ورزش‌های زمستانی آدرنالین محور هستید؟ به این استراحتگاه در قفقاز بزرگ سر بزنید