Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شهر شکی: مروارید قفقاز

شهر شکی: مروارید قفقاز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شکی در شمال غربی جمهوری آذربایجان نزدیک به سرحد داغستان و گرجستان واقع شده است. این شهر قرن ها یکی از توقفگاههای بازرگانان جاده ابریشم بوده است. هنوز هم بازار روزانه آن در این منطقه رونق بسیار دارد.

صنعت ابریشم دوزی شهر شکی از شهرت بسیاری در خارج از آذربایجان برخوردار است. همه رنگ های استفاده شده طبیعی و شیوه ساخت آن سنتی است. رشته های ابریشم با رنگ قرمز پیاز رنگ آمیزی می شود. کار بافت یک فرش هشت ماه طول می کشد و نتیجه کار یک اثری هنری است.

یک کارگر فرشباف می گوید: “ما بسیار افتخار می کنیم. ما این فرش را با دست های خود بافتیم. با دست های طلاییمان.”

در قسمتی از کارخانه ابریشم، دستگاه های مدرن برای ریسیدن نخ ابریشم از کرم ابریشم جاسازی شده است.

ناتلا موسومووا، مدیر شرکت شکی می گوید: “از سال ۱۹۳۱ این کارخانه ابریشم برپاست و به لطف فن آوری مدرن کارخانه ما پیشرفته تر شده، ولی ما همچنان از رنگ های طبیعی استفاده می کنیم. ما فرش، روسری و دستمال گردن از ابریشم طبیعی درست می کنیم. شکی، به دلیل صنعت ابریشم مشهور است و ما در نظر داریم این سنت را ادامه داده، آن را حفظ کنیم و به گذشته خود احترام بگذاریم.”

وجود شیشه های رنگ آمیزی شده قصر خان شکی مدیون صنعت ابریشم است. بازرگانان ایتالیایی این شیشه ها را به این شهر آوردند تا آن را با ابریشم عوض کنند. این قصر در سال ۱۷۶۲ میلادی توسط حسین خان بنا شده است. نه سال پیش بانک جهانی هزینه بازسازی این قصر را پرداخت کرد.

زمینه رسولووا، راهنمای قصر خان شکی می گوید: “اگر در آذربایجان بنای تاریخی دیگری وجود نداشت، کافی بود همین قصر خان را به جهانیان نشان می دادیم تا قدمت، معماری و هنر خود را ثابت کنیم. اینجا ترکیبی از سبک های معماری است.”

قهوه خانه در فرهنگ آذربایجانی جایگاه خاصی دارد. آذربایجانی ها ضرب المثلی دارند که می گوید: “وقتی چای می نوشید، نباید تعداد فنجان ها را بشمارید.” می توان گفت که اینجا چای تقریبا مقدس است.

مارکو پولو زمانی که در قرن سیزدهم میلادی به این منطقه آمد از ماده چسبنده سیاهی که از زمین خارج می شد، نوشت. اکنون بسیاری از این سرچشمه ها پوشانده شده است ولی باز هم به اندازه کافی نفت خام هست و از آن برای هدف های درمانی استفاده می شود.

یک مسافر روسی می گوید: “به نظر من حمام نفت خام بسیار مفید است. پنج ماه پیش اینجا بودم و سلامت من بهبود یافت و به همین دلیل دوباره برگشته ام.”

یک مسافر دیگر می گوید: “درمان شگفت انگیزی است. مانند این است که در شکلات گرم حمام می کنیم.”

از صدها سال پیش مردم از حمام نفت برای درمان بیماری ها استفاده می کنند چون به گفته پزشکان فواید بسیاری داشت. اخیرا پزشکان معتقدند این ماده برای درمان عوارض پوستی مفید است.

ده دقیقه حداکثر زمان ماندن در وان حمام است. البته شستشوی این نفت خام از بدن حکایت دیگری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند