Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

"لویو"، پاریسی کوچک درغرب اوکراین

"لویو"، پاریسی کوچک درغرب اوکراین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

“لویو” درغرب اوکراین و در مجاورت مرز این کشور با لهستان واقع شده است. چهره و جو حاکم بر این شهر، فضای فرهنگی و خیابانهای قدیمی آن، هر بازدید کننده ای را ناخودآگاه به یاد اروپای غربی می اندازد و بنابراین جای تعجب نیست که لویو به پاریس کوچولوی شرق معروف شده است.

قدمت بسیاری از ساختمانها و بناهای لویو به قرن سیزدهم میلادی برمی گردد، نمایی از سبک معماری آنروزهای اروپا. خوشبختانه شهر از گزند نزاعهای تاریخی و جنگهای داخلی مصون مانده و اعتقاد براین است که حداقل نیمی از بناهای تاریخی اوکراین متعلق به لویو است.

این شهر با جمعیتی تنها در حدود هفتصدهزار نفر به یکی از مراکز اصلی فرهنگی این کشور تبدیل شده است. لیزا یانچوکوا یک تاریخدان بیشتر در این مورد توضیح می دهد :“پاسداری از هویت فرهنگی در این شهر از اهمیت خاصی برخورداراست، بویژه پس از استقلال اوکراین. ما تلاش می کنیم از هر چیزی که با فرهنگمان مرتبط است، به بهترین نحو ممکن حفاظت کنیم.”

پس از سالها فرمانروایی پادشاهی اتریش-مجار، اشغال آلمان نازی و سپس تسلط اتحاد جماهیر شوروی بر این شهر، لویو بار دیگر به یکی از مراکز مهم تجاری و پل ارتباطی غرب و شرق اروپا تبدیل شده است.

هفت سال پس از استقلال اوکراین از شوروی سابق، لویو در سال 1998 میلادی، بعنوان میراث جهانی توسط یونسکو به ثبت رسید.

سیستم تراموا یکی دیگر از نمادهای این شهر به حساب می آید که از سال 1880 حمل و نقل در این شهر را تحت الشعاع خود قرار داده است.

لویو در عین حال با هفتاد موسسه تحقیقاتی و مرکز آموزشی یکی از قطبهای علمی و تحقیقاتی اوکراین بشمار می رود. مسئله ای که به این شهر نمایی دانشجویی داده و کافه بارهای فرهنگی آنرا به محبوبیت زیادی رسانده است. کریستینا هما، دانشجوی رشته زبان دانشگاه لویو می گوید :“وقتی درخیابانهای این شهر قدم می زنید، بوی قهوه، شکلات و زمان قدیم را حس می کنید. به خاطر همین چیزها لویو شهری بی همتاست، سرشار از فرهنگ. بنابراین برای حس کردن بهترشهر، باید این مسئله را درک کرد.”

اما اوکراین روزهای تلخ تاریخ خود را فراموش نمی کند. به همین منظور و به پاسداشت یاد و خاطره یهودیانی که در جریان هولوکاست قتل عام شدند، تندیسی ساخته شده است. یک سوم جمعیت این شهر تا قبل از جنگ جهانی دوم یهودی بودند، اما امروز تنها پنج هزار یهودی ساکن لویو هستند.

درحالیکه کلیساهای زیبا همیشه و در طول تاریخ زینت بخش این شهر بوده اند، در طی بیست سال گذشته زندگی و ارزشهای مذهبی در لویو مجددا احیا شده اند.

در مورد مسائل فرهنگی هم، ادبیات از جایگاه بالایی بین شهروندان برخوردار است. در این شهر بود که برای اولین بار درمنطقه، از دستگاه چاپ استفاده شد.

شندین موسیقی سنتی و سفری مجازی برای دقایقی به دنیای گذشته، از دیگر نکات مثبتی است که جهانگردان در سفر به لویو، قعطا از آن بی بهره نخواهند ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند

آیا به دنبال ورزش‌های زمستانی آدرنالین محور هستید؟ به این استراحتگاه در قفقاز بزرگ سر بزنید