اوکراین بیست سال پس از فروپاشی نظام کمونیستی

اوکراین بیست سال پس از فروپاشی نظام کمونیستی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین در سال جاری میلادی بیستمین سال استقلال خود ازنظام کمونیستی شوروی سابق را جشن می گیرد. گزارشگر یورونیوز به کی یف، پایتخت این کشوررفته است تا ببینیم در طی این سالها اوکراین شاهد چه تغییرات و تحولاتی بوده است.

کی یف شهریست در مسیر مدرنیزاسیون. تنها بیست سال پس از استقلال اوکراین، چهره پایتخت این کشور ترکیبی شده است از نماهای قدیمی و جدید. کاخ های زیبای آن، یادگاری از دوران گذشته است و آسمانخراشها و ساختمانهای مدرنی که از سوی دیگر بسرعت در حال رشد و توسعه هستند. مسئله ای که باعث نگرانی یونسکو هم شده و حتی تهدید کرده در صورت تداوم این وضع، بخش تاریخی کی یف را از لیست میراث جهانی خارج خواهد کرد. این درحالیست که نیازها و خواسته های مردم و روش زندگی آنها هم تغییر کرده است.

گئورگی دوچوویچنی یک معمار ساختمان می گوید :“تا اواخر دهه 80، مالکیت تمام ساختمانهای این منطقه اشتراکی بود. در دوران اصلاحات (پروستریکا) که به مردم اجازه خرید ساختمان داده شد، اوضاع عوض شد. مردم شروع کردند به خرید آپارتمان و برخی از آنها هم برای خود خانه های بسیار شیک ساختند.”

اینگونه بود که این محله در قلب کی یف تبدیل به یک منطقه اعیان نشین شد. در طی چند سال گذشته بوتیک های شیک و نمایندگیهای برندهای معروف هم فعالیت خود در اینجا آغاز کرده اند.

ایگور بوراکوفسکی رییس مرکز مطالعات اقتصادی و سیاسی اوکراین معتقد است که کی یف بطور تاریخی نقش مهمی در توسعه اقتصادی اوکراین داشته است.

او می گوید :” وامهای بانکی برای اولین بار در کی یف داده شدند. اعتبار گرفتن و سرمایه گذاری در این شهرنسبتا کارآسانی بود. بعنوان نمونه در بخش مسکن و این مسئله به نوبه خود به توسعه اینچنینی شهر کمک کرد.”

این تغییرات دامن فرهنگ را هم گرفته است. مرکز هنری پین چوک نمونه ای است از تقارن اقتصاد، سیاست و فرهنگ. یک گالری هنری آینده گرا که با هزینه شخصی ویکتور پین چوک میلیاردر معروف دایر شده است. رسانه های خارجی به او لقب ثروتمند دمکرات و آب دیده نسل جدید اوکراین را داده اند.

دنیس کازوان از مسئولان این گالری می گوید:” تغییر چیزی نیست که از قبل آنرا بدانیم. بلکه هر روز و هر لحظه در زندگی ما روی می دهد. هر کسی می داند که برای شناخت کشوری که تنها بیست سال از حیات سیاسی اش می گذرد باید به نسل بیست ساله های آن کشور توجه کرد. نسل جدید اوکراین ارتباطی با کلیشه های دوران کمونیستی ندارد و کاملا با نسلهای قبلی متفاوت است.”

از سوی دیگر کی یف، گرانترین شهر اوکراین هم هست و این مسئله بعد از بحران اقتصادی سال 2008 تشدید شده است. البته نشانه های از شکوفایی اقتصادی و خروج از بحران در این کشور دیده می شود و کی یف نسبت به شهرهای دیگر کارنامه پویاتر و موفقتری داشته است.

ایگور بوراکوفسکی یک اقتصاددان معتقد است :” متاسفانه رشد اقتصادی اوکراین تا امروز وابسته به میراث این کشور از زمان سلطه شوروی سابق، بوده است. میراثی که مردم و جامعه اوکراین را هم تحت تاثیر خود قرار داده است.”

با این وجود کی یف بعنوان نماد فرهنگی، علمی و اقتصادی اوکراین، درصدد است تا با مد نظر قراردادن خواسته ها و تمایلات نسل جوان، میزان رضایت و امید آنها به فردا را، بالا ببرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند

آیا به دنبال ورزش‌های زمستانی آدرنالین محور هستید؟ به این استراحتگاه در قفقاز بزرگ سر بزنید

ترمیم خانه‌های قدیمی و بام‌های گالی‌پوش برای تقویت گردشگری در ژاپن