Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بلژیک به نمایندگی از اتحادیه اروپا بر محتوای پیام‌رسان تلگرام نظارت می‌کند

تلگرام
تلگرام Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات بلژیکی می‌گویند در پی تصویب مقررات جدید اتحادیه اروپا درباره پلتفرم‌های آنلاین، بروکسل مسئولیت نظارت بر تلگرام و رسیدگی به تمامی شکایات اروپایی در مورد این اپلیکیشن پیام‌رسان را بر عهده گرفته است.

آگهی

مقررات جدید اتحادیه اروپا برای مثال پلتفرم‌های آنلاین را ملزم می‌کند که در مورد تصمیمات خود در مورد حذف محتوای غیرقانونی شفاف باشند.

یک سخنگوی سازمان پست و مخابرات بلژیک به یورونیوز گفت با توجه به اینکه دفتر تلگرام در دبی قرار دارد، این شرکت برای انجام کارهای قانونی‌اش بلژیک را در حوزه اروپا انتخاب کرده است.

قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا (DSA) که در ماه فوریه اجرایی شد شرکت‌های مستقر در خارج از اتحادیه را ملزم می‌کند که در یکی از کشورهای عضو نمایندگی قانونی داشته باشند. زمانی که بلژیک سازمان مخابراتش را به‌عنوان هماهنگ‌کننده خدمات دیجیتال تعیین کند، این کار به صورت رسمی آغاز خواهد شد.

تلگرام که در سال ۲۰۱۳ توسط پاول دوروف متولد روسیه تأسیس شد، حدود ۴۱ میلیون کاربر ماهانه در اتحادیه اروپا دارد. این میزان کاربر کمی کمتر از حداقل مورد نیازی است که شرکت‌ها را ملزم به رعایت تعهدات قانونی سخت‌تری می‌کند.

بنابر رویه قانونی جدید، کمیسیون اروپا بر پلتفرم‌های بزرگ نظارت می‌کند و سایر پلتفرم‌های دیجیتال کوچک‌تر توسط کشورهای عضو مورد نظارت قرار می‌گیرند.

آقای دوروف ماه گذشته در مصاحبه‌ای گفت که انتظار دارد تلگرام در سال ۲۰۲۴ به یک میلیارد کاربر در سراسر جهان برسد. این برنامه در حال حاضر ادعا می کند که از مرز ۹۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه عبور کرده است.

این پیام‌رسان اینترنتی که به عنوان یک برنامه پیام‌رسان ایمن معرفی می‌شود، در ماه‌های اخیر مورد انتقاد قرار گرفته است. گفته می‌شود روسیه از تلگرام برای پخش اطلاعات نادرست در مورد جنگ در اوکراین استفاده می‌کند.

قوانین جدید اتحادیه اروپا در خصوص پلتفرم‌های آنلاین از ماه فوریه اجرایی شده است
قوانین جدید اتحادیه اروپا در خصوص پلتفرم‌های آنلاین از ماه فوریه اجرایی شده استعکس: آسوشیتد پرس

تحقیقی که به تازگی توسط یک رسانه فرانسوی انجام شده نشان می‌دهد یک شبکه اطلاعات نادرست روسی از تلگرام برای اشتراک‌گذاری خودکار محتوای مد نظر کرملین در مقیاس عظیم بهره می‌گیرد.

این در شرایطی است که مطابق آخرین نظرسنجی‌ها ۷۲ درصد از مردم اوکراین برای کسب اخبار از تلگرام بیش از هر پیام‌رسان دیگری استفاده می‌کنند.

یک کمیته پارلمانی اوکراین در اوایل سال جاری در مورد تلگرام به عنوان یک تهدید احتمالی امنیت ملی صحبت کرد و امکان ممنوعیت فعالیت این اپلیکیشن در اوکراین را پیش کشید. برخی دیگر از مقامات دولت اوکراین نیز خواستار توقف استفاده از آن شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جیمی اسمتس، سخنگوی سازمان مخابرات بلژیک، گفت این کشور عمدتاً اطمینان حاصل خواهد کرد که تلگرام به «تعهداتش به دقت» عمل کند. این تعهدات شامل اجازه دادن به کاربران برای گزارش کردن محتوای غیرقانونی و همینطور اطلاع‌رسانی به طرف‌های ثالث ذی‌نفع برای حذف محتوا می‌شود.

آقای اسمتس گفت نقش این بازوی نظارتی «مدیریت محتوای غیرقانونی آنلاین نیست، بلکه اجرای تعهدات شفافیت اعمال‌شده بر پلتفرم‌ها در این زمینه است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا تلگرام آدرس آی‌پی کاربران را به هنگام تماس صوتی فاش می‌کند؟

تلگرام به نشانه همبستگی با معترضان ایموجی پرچم بلاروس را تغییر داد

واتس‌اپ، تلگرام یا سیگنال؛ کدام پیام‌رسان امن‌تر است؟