Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بنیان‌گذار «ویکی‌پدیا»: هوش مصنوعی ۵۰ سال دیگر می‌تواند به ابرانسان تبدیل شود

جیمی ویلز، بنیان‌گذار «ویکی‌پدیا»
جیمی ویلز، بنیان‌گذار «ویکی‌پدیا» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جیمی ویلز، بنیان‌گذار «ویکی‌پدیا» می‌گوید هوش مصنوعی هنوز دستکم ۵۰ سال با تبدیل شدن به یک «ابرانسان» فاصله دارد.

آگهی

جیمی ویلز، بنیان‌گذار «ویکی‌پدیا» می‌گوید هوش مصنوعی هنوز دستکم ۵۰ سال با تبدیل شدن به یک «ابرانسان» فاصله دارد.

او در گفتگو با یورونیوز عملکرد ابزار هوش مصنوعی «چت جی‌پی‌تی»  برای نگارش مطلب در «ویکی پدیا» را «آشفته بازار» توصیف کرد. او می‌گوید مطالبی که «چت جی‌پی‌تی» اکنون برای «ویکی پدیا» تهیه می‌کند «فاجعه» هستند و «اصلا جواب نمی‌دهند.»

او درباره کاربرد «چت جی‌پی‌تی» می‌گوید: «واقعا خیلی نکات را از دست می‌دهد و اشتباه مرتکب می‌شود. اشتباهتش به ظاهر موجه می‌رسند اما برای خودش منبع می‌تراشد و آشفته بازار است.»

«چت جی‌پی‌تی» محصول شرکت «اوپن ای‌آی» که سال گذشته به بازار عرضه شد بحث‌های زیادی را پیرامون هوش مصنوعی و تاثیر آن بر زندگی انسان‌ها پدید آورده است.

جیمی ویلز بر این باور است که هوش مصنوعی در آینده می‌تواند از انسان پیشی بگیرد اما کار ابزارهای هوش مصنوعی فعلا به احتمال زیاد به حمایت از فعالیت‌های فکری انسان محدود خواهد شد. 

بنیان‌گذار «ویکی‌پدیا» برکناری سام آلتمن از مدیرعاملی شرکت «اوپن ای‌آی» و بازگشت او به این کمپانی را «نگران‌کننده» می‌داند اما بر این باور است که در نهایت «این ماجرا هم می‌گذرد و انگار هیچ اتفاقی نیافتاده است.»

استفاده از هوش مصنوعی در «ویکی پدیا»؟

جیمی ویلز با وجود انتقادهایی که علیه ابزارهای کنونی هوش مصنوعی مطرح می‌شود استفاده از آنها را برای «ویکی پدیا» منتفی نمی‌داند. 

او معتقد است که می‌توان از این ابزارها برای کشف اشتباهات موجود در مطالب «ویکی پدیا» کمک گرفت. ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند مطالب «ویکی پدیا» را با منابعی که از آنها استفاده می‌کنند مقایسه کنند و به این ترتیب اشتباهات اصلاح خواهد شد.

 بنیان‌گذار «ویکی‌پدیا» احتمال همکاری این وبسایت با یکی از شرکت‌های فعال در عرصه هوش مصنوعی را رد نمی‌کند اما تاکید می‌کند که این تصمیم باید پس از تامل و بررسی زیاد گرفته شود. 

«ویکی پدیا» هم‌اکنون برای ابزارهای هوش مصنوعی منبع مهمی محسوب می‌شود زیرا این ابزارها از اطلاعات منتشرشده در اینترنت برای تهیه مطالب خود کمک می‌گیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاغل با رشد‌ خیره‌کننده در اروپا در سال ۲۰۲۴ کدام‌ها هستند؟

ربات علیه بشر؛ هوش مصنوعی برای نخستین بار انسان را در یک رقابت فکری و فیزیکی شکست داد

فهرست پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳؛ چت جی‌پی‌تی یکه‌تاز شد