دانشمندان با سامانه لیزری موفق به منحرف کردن مسیر آذرخش شدند

استفاده از سامانه لیزری برای منحرف کردن مسیر آذرخش
استفاده از سامانه لیزری برای منحرف کردن مسیر آذرخش Copyright TRUMPF/Martin Stollberg/copyright 2021 Martin Stollberg / TRUMPF GMBH+CO. KG
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرتوی لیزری این طرح در کنار برج مخابراتی سنتیس در کوهستان آلپ سوئیس مورد آزمایش قرار گرفت. تخمین زده می‌شود که این برج مخابراتی هر سال حدود یکصد بار مورد اصابت آذرخش قرار می‌گیرد.

آگهی

دانشمندان برای اولین بار به کمک پرتاب سریع لیزر موفق به کنترل مسیر آذرخش در آسمان شدند. 

آزمایش کنترل مسیر آذرخش که اولین آزمایش از این نوع در جهان محسوب می‌شود به سال ۲۰۲۱ بر می‌گردد. گروهی حدودا ۲۵ نفره از دانشمندان در این طرح اروپایی که هدف از آن ایجاد سامانه‌ای لیزری برای کنترل مسیر آذرخش است مشارکت داشتند. 

پرتاب سریع لیزر می‌تواند به انسان در جلوگیری از آسیب دیدن زیرساخت‌ها در جریان طوفان‌های همراه با رعد و برق کمک کند. 

دانشمندان پیش از این در سال ۲۰۲۱ اعلام کرده بودند که پرتوی قوی لیزری می‌تواند مانند یک سیم فلزی عمل کند و باعث شود مسیر آذرخش منحرف شود. آنها برای اجرای این طرح از پرتوی لیزری قدرتمند که هزینه آن دو میلیون یورو بود استفاده کردند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پرتوی لیزری این طرح در کنار برج مخابراتی سنتیس در کوهستان آلپ سوئیس مورد آزمایش قرار گرفت. تخمین زده می‌شود که این برج مخابراتی هر سال حدود یکصد بار مورد اصابت آذرخش قرار می‌گیرد. 

دانشمندان پرتاب سریع لیزر در کنار برج سنتیس را تابستان سال ۲۰۲۱ در جریان طوفان همراه با رعد و برق آزمایش کردند. به گفته دانشمندان هنگامی که سامانه لیزری فعال بود مسیر چهار مورد آذرخش به کمک آن منحرف شد. 

هرچند این آزمایش در سال ۲۰۲۱ صورت گرفت اما نتیجه آن به تازگی در نشریه علمی «نیچر فتونیکس» منتشر شده است. 

دانشمندان طی بیش از دو دهه گذشته همواره در تلاش بودند تا قدرت آذرخش‌ها را کنترل کنند اما این برای اولین بار است که آنها موفق به مهار بار الکتریکی آن می‌شوند. 

یکی از روش‌های مرسوم برای مقابله با آذرخش در سراسر جهان استفاده از میله‌های فلزی است. با این حال این میله‌ها به دلیل ارتفاع محدود نمی‌توانند منطقه‌ای وسیع را پوشش دهند. در همین راستا نمی‌توان از آنها در زیرساخت‌های مهمی مانند فرودگاه‌ها یا سکوهای پرتاب موشک‌ها استفاده کرد. 

این در حالی است که پرتوهای لیزری قوی مانند آنچه برای برج سنتیس در سوئیس مورد آزمایش قرار گرفت قادر خواهند بود تا از منطقه‌ای وسیع‌تر در برابر آذرخش‌ها محافظت کنند. 

با توجه به هزینه بالای سامانه لیزری مورد استفاده در سوئیس احتمالا چنین سامانه‌ای در آینده نزدیک به طور گسترده مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا به‌دنبال توسعه سلاح‌‌های لیزری برای مقابله با موشک‌‌های فراصوت روسیه و چین است

شکار طوفان با هواپیمای ناسا؛ آیا صاعقه برای محیط زیست سودمند است؟

ساخت اولین تمام نگاری لیزری از رشته های عصبی مغز