Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ساخت اولین تمام نگاری لیزری از رشته های عصبی مغز

ساخت اولین تمام نگاری لیزری از رشته های عصبی مغز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این اولین هولوگرام (تمام نگاری لیزری) سه بعدی از شبکه عصبی مغز انسان در بیمارستان ملی اعصاب و جراحی اعصاب در لندن تهیه شده است.

آگهی

این اولین هولوگرام (تمام نگاری لیزری) سه بعدی از شبکه عصبی مغز انسان در بیمارستان ملی اعصاب و جراحی اعصاب در لندن تهیه شده است. سازندگان این فناوری جدید می گویند کاربست شیوه تمام نگاری تاثیر قابل ملاحظه ای در علوم پزشکی خواهد داشت و شناسایی، تشخیص درمان طیف وسیعی از اختلالات عصبی را برای متخصصان ممکن می کند. پژوهشگران می گویند این تصویر با شناسایی رشته های عصبی مغز و از راه اندازه گیری حرکت مولکول آب در ماده سفید مغز تهیه شده است.

دکتر باسل رضا، جراح و متخصص اعصاب این بیمارستان دانشگاهی با اشاره به ظرفیت فناوری می گوید: «اگر بخشهایی از مغز از بین رفته و یا دچار التهاب یا عوارض پس از سکته مغزی شده باشد، با هولوگرام تاثیر آناتومیک آن را در بافت و ساختار نواحی مجاور می بینیم. نه تنها ناحیه آسیب دیده مغز، بلکه شبکه عصبی مرتبط با بخش آسیب دیده اهمیت دارد. با این فناوری از وضعیت رشته های عصبی متاثر از بخش آسیب دیده مغز آگاه می شویم.»

پروژه تمام نگاری پزشکی سه بعدی با حمایت مالی بخش نوآوری و تحقیقات اتحادیه اروپا و در بیمارستان ملی اعصاب و جراحی اعصاب در لندن انجام می شود. این متخصص اعصاب یادآوری کرد: «مغز ساختار سه بعدی فوق العاده پیچیده ای دارد. گاهی توصیف آن و درک ارتباط های عصبی در مغز بسیار مشکل می شود. دیدن این مجموعه به شیوه سه بعدی می تواند راه میانبری در آموزش پزشکی باشد و فراگیری این دانش را ساده و همزمان تقویت کند.»

سازندگان این فناوری می گویند گام بعدی آنها افزودن نمایش ویدیویی هولوگرامی به مکانیزمهای پرتونگاری پزشکی مانند سی تی اسکن، ام آر آی و سونوگرفی خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان با سامانه لیزری موفق به منحرف کردن مسیر آذرخش شدند

چه عضوی از بدن به درد حساس نیست؟

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط