Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هفتهٔ جابه‌جایی؛ بیلبائو، شهری که برای کاهش آلودگی هوا جایزه برد

هفتهٔ جابه‌جایی؛ بیلبائو، شهری که برای کاهش آلودگی هوا جایزه برد
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«کیفیت هوای شهر خیلی بهتر شده،‌ و علاوه بر دود و آلودگی، سروصدا هم کمتر شده، حدود ۲ تا ۳ دسی‌بل از صدای مضرّ شهر کاسته‌ شده است.»

آگهی

بیلبائوی اسپانیا و حومه آن در سه دههٔ اخیر تغییرات بسیاری به خود دیده‌اند. هوای دوده‌رنگ شهر حالا صافتر شده است. شهرداری بیلبائو خیابان‌ها و میدان‌های قدیمی مرکز شهر را به عابران پیاده اختصاص داده‌، و همچنین سامانه حمل‌ونقل شهری را با به‌کارگیری مترو، تراموا و اتوبوس‌های برقی روزآمد کرده است. همچنین شمار مسیرهای دوچرخه‌‌سواری و دوچرخه‌های اجاره‌ای بسیار بیشتر شده‌ است.

شهرداری بیلبائو سال گذشته حداکثر سرعت مجاز خودرو را از ۵۰ به ۳۰ کیلومتر در ساعت رساند، و این نخستین بار بود که شهری با جمعیت بیش از ۳۰۰ هزار نفر چنین کاری می‌کرد. این حرکت تازه، در شهری بیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت سبب بهبود محیط زیست، و کاهش آلودگی صوتی و تصادفات شهری شده است.

اقدام اخیر همزمان با اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی عمومی صورت گرفت و کمیسیون اروپا، به مناسبت هفته جابه‌جایی در اروپا، جایزهٔ ویژهٔ امنیت مسیرهای شهری را به مقامات بیلبائو اهدا کرد. هرچند این اقدام کار رانندگان تاکسی را کندتر و ساعات کاری‌شان را بیشتر کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

آلفونسو ژیل، معاون شهردار و مشاور حمل‌ونقل و پایایی شهری بیلبائو می‌گوید: «کیفیت هوای شهر خیلی بهتر شده،‌ و علاوه بر دود و آلودگی، سروصدا هم کمتر شده، حدود ۲ تا ۳ دسی‌بل از صدای مضرّ شهر کاسته‌ شده است.» و می‌افزاید: «لازم بود که با آموزش، دیدگاه همه را نسبت به شیوهٔ جابه‌جایی شهری تغییر بدهیم.»

پلیس، برای شناسایی رانندگان متخلف در بسیاری از نقاط شهر دوربین‌ نصب کرده، و مقامات بیلبائو در هدف تربیت شهروندان مصمم‌اند.

آمایا آرگی، معاون شهردار و مشاور ایمنی شهری بیلبائو می‌گوید:‌ «خود ما هم حین عبور از کنار این دوربین‌ها مراقبیم. دیدن‌ اینها، حتی اگر فقط آموزشی باشند، سبب کم کردن سرعت می‌شود.»

کمیسیون اروپا در این زمنیه، علاوه بر بیلبائو، از مسئولان شهری گرونوبل فرانسه، و لیلینتال و مونشن‌گلادباخ آلمان نیز تقدیر کرد.

این گزارش بخشی از مطالب ویژهٔ یورونیوز به‌مناسبت «هفتهٔ اروپایی جابه‌جایی» است. یورونیوز از ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر (۲۲ تا ۲۶ شهریورماه) مجموعه گزارش‌هایی را دربارهٔ روند‌های تازه و نوآورانه در حوزهٔ حمل‌ونقل شهری منتشر می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفته جابه‌جایی؛ استقبال از استارتاپی که خودروهای کلاسیک بنزینی را برقی می‌کند

«هفته سبز اروپا»؛ سد ۳۲ کیلومتری چگونه زیست‌بوم هلند را به خطر انداخت؟

بازگشت تیک آبی رایگان برای برخی حساب‌ها در شبکه ایکس؛ چرا بسیاری از کاربران راضی نیستند؟