تاثیر تغییرات آب و هوایی بر پرندگان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر پرندگان

تحقیقات جدید نشان می دهد که رشد بال پرندگان در غرب استرالیا افزایش یافته است. به گفته دانشمندان این مساله می تواند واکنشی به تغییرات آب و هوایی باشد.

این موضوع بویژه در میان طوطی ها بیش از دیگر پرندگان شایع است و طول بال این پرندگان در مقابل با اندازه آن در دهه هفتاد میلادی ۵ میلیمتر افزایش یافته است.

دیلن کورزینسکی، استاد دانشگاه نوتردام با اعلام این خبر می گوید: «احتمالا با تغییرات آب و هوایی و افزایش دمای هوا، افزایش بال پرندگان به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته باشند و از خود محافظت کنند.»

در این مطالعه، پرندگان امروزین همچنین با پرندگان نمونه قدیمی تر یعنی سال ۱۹۰۴ میلادی مقایسه شده اند و این مقایسه نشان داد که بزرگترین تغییرات در پرندگان طی چهل سال اخیر روی داده است.

بیشتر مطالعات بر اساس نمونه روی پرنده هایی انجام شده است که در موزه غرب استرالیا وجود دارند؛ جایی که حدود ۵۰ هزار نمونه از گونه های مختلف ذخیره شده است.

رون جوهانسون از موزه غرب استرالیا در این باره می گوید: «ما بسیاری از نمونه های موجود در این موزه را مورد مطالعه قراردادیم. بویژه نمونه هایی که از گونه شاه طوطی داشتیم.»

به گفته پژوهشگران، این تغییرات متناسب با یک قاعده بیولوژیکی با نام قاعده آلن است. بر اساس این قانون، در آب و هوای گرمتر، بخش هایی مانند بال برای کمک به دفع حرارت بزرگتر می شود و دست و پا و دیگر زوائد بدن پرندگان در آب و هوای سرد کوتاهتر از اندام پرندگان در آب و هوای گرم است.

پروفسور کورزینسکی می گوید بنا بر این تحقیقات، حتی کمترین تغییر درجه حرارت در کره زمین می تواند تغییرات بزرگ و عمیقی را در پرندگان بوجود آورد.

مرحله بعدی در این پژوهش ها، مطالعه تغییرات احتمالی در رنگ پرندگان با توجه به تغییرات آب و هوایی است.