Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

شکار کُلنگ در افغانستان

شکار کُلنگ در افغانستان
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فصل بهار در افغانستان فصل شکار کُلنگ یا همان دُرنا است. جان‌آقا ۳۰ سالی است که در شهری نزدیک به کابل مشغول شکار پرنده است و ۱۰۰ کُلنگ در خانه‌اش نگهداری می‌کند.

آگهی

همانطور که نور بامداد بخش‌هایی از شمال کابل را روشن می‌کند، جان‌آقا شکارچی پرنده بساط شکارش را آماده می‌کند. کاری که در ۳۰ ساله گذشته همواره مشغول آن بوده است، شکار پرنده، پرنده‌هایی چون کُلنگ {دُرنا} و باز. جان‌آقا می‌گوید: «۳۰ سال می‌شود که شکار کُلنگ می‌کنم.»

دُرنا یا کُلَنگ پرنده‌ای از خانواده درنایان است.

شکار پرنده یکی از ورزش‌های باستانی در افغانستان به شمار می‌رفته که حتی شرایط بحرانی مانند جنگ ۴۰ سال اخیر در این کشور نیز از رونق نیفتاده است.

جان‌آقا در بگرام به دنیا آمده اما سال‌های حضور طالبان در این منطقه با خانواده به پاکستان گریخته است. بگرام شهری در هشتاد کیلومتری شمال کابل و در ولایت پَروان افغانستان است.

وقتی جان‌آقا و خانواده‌ دوباره به خانه‌شان در بگرام بازگشتند چیز زیادی از آن باقی نمانده بود. جان‌آقا برای حفظ میراث شکار دوباره به سنت شکار پرنده روی آورد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

جان‌آقا که ۷ پسر و یک دختردارد آرزو دارد پسرانش راه او را بروند و شکارچی شوند و نام او بدین ترتیب زنده بماند.

او خود شکارگری را از پیشینیانش آموخته و فوت و فن‌های شکار را به پسرانش می‌آموزد. جان‌آقا وقتی که پرنده حین شکار زخمی شده و باید حلالش کند غصه‌دار می‌شود.

او که شکار را از ۱۲ سالگی شروع کرده در نبود نظارتی بر موضوع شکار پرندگان در افغانستان به گفته خودش بیش از هزار درنا و بی‌شمار باز و بلدرچین و گنجشگ شکار کرده است.

جنگ در سال‌های اخیر بخش عمده‌ای از محیط زیست اطراف کابل را ویران کرده و مین‌های پاکسازی نشده دراطراف شهر به جای مانده است.

جان‌آقا در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ درنا در خانه‌ دارد. این پرنده‌ها و دیگر پرنده‌ها اغلب برای فروش به شهر بگرام یا به خود کابل برده می‌شوند. بازاری در مرکز کابل محل ویژه خرید و فروش پرندگان است.

بهار فصل درناها است. شکارچیان پرنده با شیوه خاص خودشان به شکار آنها می‌روند. آنها یک پرنده را آموزش داده‌اند و آوای آن پرنده درناها را به سمت خود جلب می‌کند و آنوقت دام پهن شده روی زمین فرصتی برای صید پرندگان است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان به دنبال کشف علت مرگ مرموز پرنده‌های دریایی در شمال هلند

لک لک عاشق به شوق دیدار جفت زمین‌گیرش هر سال ۱۴ هزار کیلومتر پرواز می‌کند

تاثیر تغییرات آب و هوایی بر پرندگان