Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اپلیکیشن تلفن همراه برای تشخیص بیماری درختان

اپلیکیشن تلفن همراه برای تشخیص بیماری درختان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این یک عکس معمولی گرفته شده توسط تلفن همراه نیست.

آگهی

این یک عکس معمولی گرفته شده توسط تلفن همراه نیست. درخت گوجه فرنگی که در تصویر می بینید به بیماری شایع سفیدک پودری مبتلا شده است. بیماری قارچی که مانند پودر سفیدی بر روی برگ ها ظاهر می شود.

به لطف این اپیلیکیشن که پلنتیکس (Plantix) نام داد در عرض چند ثانیه می توان بیماری درختان را مشخص کرد.

مدیرعامل شرکت آلمانی پیت، توسعه دهنده این اپلیکیشن می گوید: «این ایده برای حمایت از کشاورزان کوچک شکل گرفت. تا بتوانند صدمه های وارد آمده بر گیاهانشان را تشخیص دهند. معمولا این اطلاعات در اختیار متخصصین رشته است. آنها هم همیشه در مزارع نیستند. ما می خواهیم این ابزار مثل یک دیکشنری در جیب شما باشد. وقتی سر زمین هستید فورا می توانید از آن برای ارزیابی صدمات گیاهان استفاده کنید.»

این ابزار در آلمان، اتریش و سوئیس در دسترس قرار گرفته است و همچنین هند و برزیل در مرحله آزمایش هستند.

زمانی که عکس گیاه را می گیرید، تجزیه و تحلیل عکس بلافاصله انجام می شود اما همچنین این عکس در آرشیو اطلاعات شرکت پیت در هانوفر آلمان ذخیره می شود تا بتوانند از طریق اطلاعات، الگوریتم تشخیص بیماری ها را ارتقا دهند.

از سال ۲۰۱۵ تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار عکس توسط «پلنیکس» تجزیه و تحلیل شده است. مسئول فنی شرکت پدر این مورد می گوید: «برای مثال ما از هند ۱۰ هزار عکس دریافت کرده ایم. به این صورت می توانیم بفهمیم که بزرگترین مشکل در هند چیست. یک ویروس است یا یک قارچ یا باکتری؟ آیا گیاهان از سوءتغذیه رنج می برند و یا حشرات و آفات؟ همه آنها را در این ابزار می توان یافت و و ما با تحلیل آن می توانیم بفهمیم که چگونه کشاورزی هند را کارآمدتر کنیم.»

توسعه دهندگان این اپلیکیشن می گویند که ابزار آنها قادر به تشخیص بیش از ۶۰ بیماری است. کارشناسان علوم خاک از دانشگاه هانوفر نیز تایید کرده اند که این ابزار برای پیش بینی و تشخیص بیماری های درختان و گیاهان کارآمد و قابل اعتماد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندترین درختان جهان در کجا قرار دارند و چرا دارای اهمیت هستند؟

کورسوی امید برای بازگرداندن بینایی به سالمندان

ارسال پیامک ۲۵ ساله شد