Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بلندترین درختان جهان در کجا قرار دارند و چرا دارای اهمیت هستند؟

Sequoia National Forest, California, USA
Sequoia National Forest, California, USA Copyright Unsplash
Copyright Unsplash
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اکنون دانشمندان کالج لندن و دانشگاه مریلند آمریکا روشی را برای محاسبه کل جرم درختان با استفاده از لیزر ابداع کرده‌اند. روش جدید این امکان را به محققان داده است تا «بینش بی‌سابقه‌ای» درباره ساختار سه‌بعدی درختان سکویای غول‌پیکر به دست آورند.

آگهی

درختان سکویا (سرخ‌چوب) کالیفرنیا از بلندترین و قدیمی‌ترین درختان روی زمین هستند. تخمین دقیق جزییات اندازه آن‌ها یکی از دشوارترین کارها است.

تا همین اواخر، تنها راه برای اندازه‌گیری این درختان، بالا رفتن از آن‌ها، استفاده تقریبی از قطر تنه آن‌ها و یا قطع کردن آن‌ها بود. اما این روش‌ها قابل اعتماد نیستند و می‌توانند خطای زیادی داشته باشند.

اکنون دانشمندان کالج لندن و دانشگاه مریلند آمریکا روشی را برای محاسبه کل جرم درختان با استفاده از لیزر ابداع کرده‌اند. روش جدید این امکان را به محققان داده است تا «بینش بی‌سابقه‌ای» درباره ساختار سه‌بعدی درختان سکویای غول‌پیکر به دست آورند.

در میان درختانی که با این روش بررسی شده‌اند، درخت کلنل آرمسترانگ، ۸۸ متر ارتفاع دارد. این درخت در زیستگاه طبیعی آرمسترانگ ردوودز در کالیفرنیا قرار دارد و قدمت آن بیش از ۱۴۰۰ سال تخمین زده می‌شود.

تحقیقات نشان داده است «کلنل آرمسترانگ» احتمالا حدود ۱۱۰ تن وزن دارد. محققان پی بردند که این درختان غول‌پیکر می‌توانند ۳۰ درصد بزرگتر از آنچه تصور می‌شد باشند.

نتایج این تحقیقات می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا میزان کربنی که درختان جذب می‌کنند و چگونگی واکنش آن به تغییرات آب و هوایی را تخمین بزنند.

پروفسور مات دیزنی، یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: «سوالات اصلی درباره علم آب و هوا در پاسخ به افزایش سطح دی‌اکسیدکربن این است که در کجا باید درختان بیشتری کاشته شود و چگونه می‌توان از جنگل‌های موجود به بهترین شکل محافظت کرد.»

وی افزود: «برای پاسخ به این سوالات، دانشمندان ابتدا نیاز دارند بفهمند که چه میزان کربن در گونه‌های مختلف درختان ذخیره شده است.»

دانشمندان ناسا از این تحقیقات زمینی برای آزمایش و بهبود فناوری مشابه نقشه برداری جنگل‌ها از فضا استفاده کرده‌اند.

پروژه تحقیقات پویایی اکوسیستم جهانی آن‌ها معروف به GEDI اطلاعاتی درباره نقش درختان در چرخه کربن جهانی ارائه می‌دهد. آن‌ها از فناوری پیشرفته لیزر موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای ساخت نقشه‌های سه بعدی دقیق از جنگل‌های زمین استفاده می‌کنند.

این ماموریت نخستین مجموعه داده‌های خود را در ژانویه امسال ارائه کرد تا دانشمندان حوزه محیط زیست بتوانند درک بهتری از نحوه ذخیره و آزادسازی کربن درختان در سراسر جهان داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساخت الوار نامرئی ارزان و مقاوم؛ آیا ساختمان‌های چوبی جای برج‌های شیشه‌ای را می‌گیرد؟

اپلیکیشن تلفن همراه برای تشخیص بیماری درختان

رقابتهای ماراتن موسوم به یورش به درختان سبز در بالی اندونزی برگزار شد