انجام پژوهشهای پزشکی بدون آزمایش روی حیوانات امکانپذیر است

انجام پژوهشهای پزشکی بدون آزمایش روی حیوانات امکانپذیر است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آیا انجام تحقیقات در حوزه زیست پزشکی، اکتشاف دارو و پزشکی بدون انجام آزمایش بر روی حیوانات امکان پذیر است؟ دانشمندان اروپایی در لوکزامبورگ و ایتالیا مشغول آزمودن روشهای جایگزین برای درمان بیماری پارکی

آیا انجام تحقیقات در حوزه زیست پزشکی، اکتشاف دارو و پزشکی بدون انجام آزمایش بر روی حیوانات امکان پذیر است؟ دانشمندان اروپایی در لوکزامبورگ و ایتالیا مشغول آزمودن روشهای جایگزین برای درمان بیماری پارکیسنون هستند.

امروزه مقررات سختگیرانه و ملاحظات اخلاقی نسبت به آزمایش روی حیوانات در زمینه پزشکی و آموزش و پژوهش پزشکی وجود دارد. همین انگیزه باعث شده است که زیست شناسان و محققان حوزه زیست پزشکی به دنبال روشهای جایگزین آزمایش به روی حیوانات باشند.

دانشمندان اروپایی طرح موسوم به «روشهای جایگزین» قصد دارند در تحقیقاتشان برای اکتشاف دارو این روشهای جدید را بیازمایند.

ساخت و طراحی بافتهای زیستی مصنوعی سلولهای انسان

محققان آزمایشگاه سلولهای بنیادی دانشگاه لوکزامبورگ با سلول های بنیادی، بافت های زیستی مصنوعی مغز انسان را ساخته اند. آنها معتقدند که این نوع زیست مهندسی می تواند دانش آنها در زیست پزشکی را گسترش دهد، بدون اینکه به آزمایش روی حیوانات نیاز باشد. هدفشان هم این است که رویکردهای جدیدی را برای درمان بیماری پارکینسون بررسی کنند.#

Familiar with EURL_ECVAM&#39;s DataBase on ALt Methods to animal experimentation? You can be: <a href="https://t.co/qsVcB5deUE">https://t.co/qsVcB5deUE</a> <a href="https://t.co/I8t8YnY7nr">pic.twitter.com/I8t8YnY7nr</a></p>&mdash; PISC (PISCLtd) February 17, 2016

موسسات تحقیقاتی اروپایی با دانشمندان دانشگاه لوکزامبورگ در این طرح همکاری می کنند.

ینز شوامبورن، زیست شناس سلولهای بنیادین می گوید، اهداف دیگر هم دارند: «اساس این رویکردها سلولهای بنیادین انسان است. بیشتر این سلولها را هم از بیماران می گیریم. امیدواریم که این روشها در تحقیقاتمان برای یافتن داروی بیماری پارکینسون به ما کمک کند تا جایگزینی برای آزمایش بر روی حیوانات پیدا کنیم. شواهدی داریم که این سیستمها نسبت به آزمایش روی حیوانات، در روند آسیب شناسی و تعیین نوع درمان، مدلهای واقعی تربدست می دهد. به همین دلیل قصد داریم این شیوه را جایگزین آزمایش روی حیوانات بکنیم تا هم دانش مان را گسترش بدهیم، و هم نتایجی به دست بیاوریم که پرمعنی تر باشد.»

در روشهای جایگزین یا از سیستم هایin vitro (کشت شده در شیشه های آزمایشگاه، برون تنی) یا از مدلهای کامپیوتری استفاده می شود.

ارزیابی و بررسی امنیت روشهای جایگزین آزمایش روی حیوانات برای انسان

در مرکز تحقیقات مشترک اروپا در «ایسپرا در ایتالیا ایمنی روشهای جایگزین برای انسان، ارزیابی می شود.

محققان این آزمایشگاه می گویند که روش برون تنی یا کشت سلولهای مغز انسان نسبت به مواد سمی هم حساس است.

فرانچسکا پیستولاتو، زیست شناس در این مرکز تحقیقاتی می گوید: «طی این آزمایشات متوجه می شویم که سلولهای مغز انسان چگونه کار می کنند، و فعالیت الکتریکی نورون ها به چه صورت است. همچنین می توانیم اثرات مواد سمی مثل آفت کشها، یا مواد آلاینده محیط زیست را بر روی نورونها بسنجیم. تمام این سیستم بر اساس یاخته های مغز انسان است و به ما کمک می کند با آزمایشهای برون تنی- درون کشتگاهی، درکی از این نحوه فعالیت مغز داشته باشیم. در واقع این کار، روش جایگزین آزمایش روی جانوران درحوزه سم شناسی عصبی است.»

پیش از آن که بررسی برای ارزیابی روش آغاز شود دانشمندان مرکز مشترک تحقیقات شکل گیری این نوع آزمایشهای مستقل از حیوانات آزمایشگاهی را هدایت می کنند و با فراهم کردن پایگاه داده ها دسترسی به داده های این روشهای جایگزین را میسر می کنند.

موریس ولان، مهندس زیست شناسی می گوید: «گفتگو و ارتباط میان متخصصان حوزه های مختلف در این طرح مهم است. در این باره بحث خیلی خوبی وجود دارد که چگونه می توان از کیفیت روش و توانایی آن اطمینان حاصل کرد، بدون اینکه راه برای نوآوری های جدید بسته باشد.»

دانشمندان در آزمایشگاه سلولهای بنیادی در لوکزامبورگ، با طراحی بافت های زیستی مصنوعی پوست انسان می خواهند اثرات التهابی کرمهای آرایشی را بررسی کنند. بخشی از آزمایشها قبلا روی خرگوش انجام می شد.

بارت دو وِوِر از محققان این دانشگاه می گوید: «پوست خرگوش با پوست انسان خیلی فرق دارد. از زمانیکه می توانیم بافت مصنوعی پوست انسان را در آزمایشگاه بسازیم،خیلی بیشتر می توانیم به نتایج آزمایشمان اعتماد کنیم چون دقیقا پوست انسان را در اختیار داریم.پس از ارزیابی روش ومقایسه نتایج آن با داده هایی بدست آمده از حیوانات آزمایشگاهی، مشخص شد که به این نتایج خیلی بیشتر می توان اطمینان داشت، زیرا روش جدید تکرارپذیرتر و احتمالا کم هزینه تر است.»

آیا این روشهای جدید خواهد توانست بطور کامل جای آزمایش روی حیوانات را بگیرد؟

موریس ولان می گوید: «من عمیقا باور دارم که سوال اصلی این نیست که آیا این روشها، بطور کامل جایگزین آزمایش روی حیوانات می شوند یا نه، سوال این است چه زمانی چه این اتفاق می افتد؟ ما در تحقیقاتمان خیلی خوب پیش میرویم.اما کارهای زیادی هم هنوز باقی مانده است. این روشها، فقط روش جایگزین آزمایش روی حیوانات نیست، بلکه رویکرد جدیدی برای روبروشدن با پرسشهای تحقیقاتی هم است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان موش با قابلیت دید در شب تولید کردند

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی