Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایانی دراماتیک برای روزتا

پایانی دراماتیک برای روزتا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تا چند روز دیگر مأموریت روزتا به پایان می رسد.

آگهی

تا چند روز دیگر مأموریت روزتا به پایان می رسد. ماموریت روزتا به شیوه فوق العاده ای پایان می یابد زیرا فضا پیما سرعتش را کند می کند و به عمد روی دنباله دار«۶۷ پی/چوریوموف- گراسیمنکو»، که بمدت دو سال بدور مدارش می چرخید، سقوط می کند.

ما همراه با تیم این ماموریت، شاهد آماده سازی برای این پایان دراماتیک هستیم. این ماموریت چندین بار ما را شگفت زده کرد. ابتدا وقتی روزتا همه را منتظر نگه داشت تا از خواب زمستانی طولانی اش بیدار شود. سپس در نوامبر ۲۰۱۴ روزتا فیله را روی ستاره دنباله دار فرستاد.

روزتا چه کرد؟ روزتا به مدت دو سال برای علم، ستاره دنباله دار را از نزدیک ترین فاصله به خورشید بررسی کرد. بعد، سورپرایزی دیگر؛ چند روز قبل فیله نهایتا در گوشه ای از دنباله دار دیده شد و حالا منتظر مرحله بعدی هستیم.

پائولو فری رئیس ماموریت روزتا از مرکز فضایی اروپا می گوید: «ما یک بار دیگر روی دنباله دار فرود می آییم، این بار با فضا پیمای مادر.»

آندره آ آکومازو مدیر پرواز روزتا می گوید: «این فضاپیما برای فرود آمدن طراحی نشده است بنابراین مطمئنا و بدون تردید سالم فرود نمی آید.»

مت تیلور از دانشمندان پروژه روزتا نیز می گوید: «محلی که روی دنباله دار برای فرود هدف گرفته ایم واقعا حاوی یک گنجینه علمی است.»

پایان دراماتیک ماموریت روزتا جمعه ۹ مهر (۳۰ سپتامبر) خواهد بود. روز جمعه روزتا بطور عمدی با ستاره دنباله دار برخورد و سقوط می کند.

آرملا هوبولت مهندس عملیاتی روزتا از مرکز فضایی اروپا می گوید: «شکل این دنباله دار مانند یک اردک است، روی سر اردک منطقه ایست که ما آنرا «مت» می نامیم که منطقه خیلی جالبی است زیرا یک منطقه فعال است و بطور ویژه در این سمت دو منطقه وجود دارد که باصطلاح «چاله ها» نام دارند که گاز و گرد و غبار تولید می کنند. ایده ما این است که روزتا را در منطقه این چاله ها بنشانیم.»

با تشکر از متولیان کوشا و دقیق این پروژه، روزتا ۱۲ سال در فضا مقاومت کرد. اما دیگر قادر به مقاومت بیشتر نیست.

آرملا می افزاید: «ساختار یک ماهواره خیلی خیلی سبک و بنابراین خیلی شکننده است. بویژه اینکه روزتا برای مقاومت در برابر چنین گرانشی ساخته نشده است زیرا روزتا یک ماهواره برای چرخش در مدار یک ستاره دنباله دار است با بدنه ای کوچک و خیلی ضعیف. بنابراین وقتی به سطح دنباله دار برخورد کند متلاشی می شود. صفحات خورشیدی و آنتن در برخورد با دنباله دار متلاشی می شوند. روزتا برای همیشه روی دنباله دار می ماند زیرا هیچ راهی برای بلند کردن آن روی سطح دنباله دار وجود ندارد.»

ماموریت روزتا به پایان رسیده است زیرا روزتا دنباله دار را در مسیری که از خورشید دور می شود دنبال کرده است و اکنون کمتر و کمتر از صفحات خورشیدی اش انرژی دریافت می کند. برای دانشمندان این پروژه، پایان کار روزتا فرصت منحصر بفردی برای انتقال داده ها و عکس ها از زمان سقوط تا رسیدنش به سطح دنباله دار است.

مت تیلور از دانشمندان پروژه روزتا می گوید: «سناریوی ما در حال حاضر سقوط بالستیک از حدود ۲۰ کیلومتری بالاتر از دنباله دار بروی سطح آن است که پدیده ای فوق العاده است. این فرصت منحصر به فردی است برای شناخت مشخصات خاص «کما» (جو بیرونی دنباله دار) و از آنجا مستقیم تا سطح دنباله دار. این فرصت برای کاوشگری، چیزهایی به ما می دهد که پیش از این هرگز کاوش نشده است.»

روزتا در این فرایند عکس های با وضوح بالا از جالب ترین بخش های دنباله دار خواهد فرستاد تا دانشمندان بتوانند نگاهی به داخل توده های قدیمی گرد و غبار و یخی بیندازند که از اوایل تشکیل منظومه شمسی حکایت دارند.

مت تیلور می افزاید: «چنین گودال هایی در واقع در سرتاسر دنباله دار وجود دارد از جمله در پشت دنباله دار و همچنین بر روی سر آن. این حفره های بزرگ به اندازه دهها و صدها متر در سراسر دنباله دار وجود دارد. به نظر ما این گودال ها از نظر فعالیتی که روی دنباله دار دارند اهمیت بنیادی دارند. دیوارهای برخی از ساختارهای داخلی هم از این جهت اهمیت دارند که به ما نشان می دهند دنباله دار چگونه ساخته شده است. ما متر به متر تصاویری با وضوح بسیار بالا خواهیم داشت. این تصاویر آخرین داده هایی خواهد بود که ما از دیوارهای جانبی یکی از این چاله ها خواهیم داشت قبل از اینکه روزتا سقوط کند.»

روزتا تنها تا چند روز آینده زنده خواهد بود و بعد از آن به روی دنباله دار سقوط می کند و پرونده فعالیتش بسته می شود.

آگهی

آندره آ آکامازو می گوید: «وقتیکه روزتا خیلی نزدیک سطح دنباله دار پرواز کند بزرگترین ریسک ایجاد مشکل در سیستم ناوبری است که پیش بینی می شود وقتی روزتا نزدیک دنباله دار برسد پیش بیاید. آنچه ما اکنون از نظر فنی انجام می دهیم خیلی خیلی مهم تر از زمانی است که فیله را روی دنباله دار نشاندیم.»

در زمان فرود نهایی ما وقتی برای تنظیمات نداریم. تیم فقط داده ها را دریافت می کند و منتظر می ماند.

پائولو فری می گوید: «اگر خوش شانس باشیم تا پایان سقوط روزتا سیگنال دریافت خواهیم کرد.نمی دانیم که فضا پیما با کدام بخشش به دنباله دار اصابت می کند اما احتمالا اول صفحات خورشیدی باشند که برخورد کنند و سپس جهت یاب فضاپیما تخریب شود. ما ممکن است در این حالت سیگنال ها را از دست بدهیم. بنابراین چند دقیقه آخر دشوار ترین لحظه هایی است که پیش بینی اینکه چه رخ دهد بسیار دشوار است.»

فری می افزاید: «در مرحله آخر هنگامی که روزتا روی دنباله دار فرود آمد ما سیگنال ها را از دست می دهیم چرا که فضاپیما این طور برنامه ریزی شده است. ما نمی خواهیم که فضاپیما روی دنباله دار فعال باقی بماند و حوزه فرکانس های رادیویی را در فضا آلوده کند. بنابراین روزتا خاموش می شود و این پایان ماموریت خواهد بود.»

آگهی

جدا از پروژه روزتا، ما مأموریتی که در طول سال جاری در این برنامه فضا دنبال خواهیم کرد را به روز می کنیم که ماموریت اگزومارس نام دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اگزومارس به زودی بر روی مریخ فرود می آید

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین