Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جلوگیری از عفونت پروتزها با استفاده از خواص آنتی بیوتیکی جلبکها

جلوگیری از عفونت پروتزها با استفاده از خواص آنتی بیوتیکی جلبکها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

استفاده از پروتزها در عملهای جراحی پیچیده در محیطی ضدعفونی شده انجام می شود.

استفاده از پروتزها در عملهای جراحی پیچیده در محیطی ضدعفونی شده انجام می شود. با این حال هر از چند گاه این پروتزها به دلیل وجود باکتریهایی خطرناک دچار عفونت می شوند، مسئله ای که می تواند پیامدهایی جدی به دنبال داشته باشد. چرا این اتفاق رخ می دهد و برای جلوگیری از آن چه کارهایی می توان انجام داد؟ در برنامه جهان آینده به این پرسش پاسخ می دهیم.

مدتی پیش یک پروتز فلزی جایگزین مفصل زانوی دردناک آنجل، یکی از اهالی بارسلون شد. در ابتدا به نظر می رسید که این عمل جراحی رایج و معمول بخوبی انجام شده است اما خیلی زود مشکلات ظاهر شدند.

آنجل والکوربا می گوید: «سه چهار روز پس از عمل جراحی، زانویم بهتر که نشد هیچ، بدتر هم شد. تورم بدی داشت، عفونت کرده بود و نقاط سیاه رنگی در اطراف زخم عمل به چشم می خورد. پزشکان دریافتند که زخم جراحی در جریان جاگذاری پروتز عفونت کرده است.»

این عفونت کل پای آنجل را در معرض خطر قرار داد و می توانست حتی زندگی او را نیز تهدید کند. برای جلوگیری از گسترش این عفونت آنجل تحت درمان فشرده آنتی بیوتیک قرار گرفت و چند عمل دیگر نیز بر روی او انجام شد. زانوی او هیچگاه به طور کامل بهبود نیافت.

اما چه چیزی جلوگیری از عفونتها و درمان آنها را تا این حد دشوار کرده است؟ آلکس سوریانو، رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستانی در بارسلون می گوید: «مشکل اصلی در این است که باکتری هایی که باعث عفونت زخم جراحی می شوند خودشان را به پروتز فلزی می چسبانند و زیست لایه تشکیل می دهند، قالبی که آنها را می پوشاند و از آنها در برابر سیستم ایمنی بدن و عملکرد آنتی بیوتیکهای تجویزی محافظت می کند. تنها راه حل در بسیاری از موارد برداشتن پروتز عفونی شده است که وضع بیمار را خیلی پیچیده می کند.»

Microbes build biofilms as a community effort, including elaborate communication. https://t.co/XLp9JxWG88pic.twitter.com/tXkPePEzOh

— Jon Lieff MD (@jonlieffmd) April 6, 2016

عفونتها در یک تا سه درصد جراحی ها رخ می دهد. یکی از راه حلها می تواند یافتن مولکولهای آنتی بیوتیک جدید و کارآمد برای مقابله با باکتری های مقاوم در برابر داروها، و سپس پوشاندن پروتزهای فلزی با این مولکولها باشد. در همین راستا محققان در آزمایشگاهی در بارسلون هزاران گونه جلبک میکروسکوپی را غربالگری می کنند تا به ترکیبی دست بیابند که بتواند زیست لایه های متشکل از باکتری را از بین ببرد.

سارا سوتو گونزالس، هماهنگ کننده پروژه نومورفیلم می گوید: «جلبکهای میکروسکوپی حجم زیادی از متابولیت های ثانویه [مجموعه ترکیبات آلی] تولید می کنند که کارکرد آنها تا حد زیادی ناشناخته مانده است. جلبک در محیط آبی زنده می ماند. جایی که باید از خودش در برابر حیوانات مهاجم محافظت کند. در نتیجه ما فکر می کنیم این متابولیت های ثانویه می توانند خواص آنتی بیوتیکی داشته باشند.»

یافتن آنتی بیوتیکهای جدید تنها یکی از هدفهای این پروژه تحقیقاتی اروپایی است. دانشمندان همراه با تولیدکنندگان دستگاههای پروتز موفق به اجرای روشهایی برای تولید و آزمایش پروتزهای مقاوم در برابر عفونت شده اند.

پابلو روزا میگل، مدیر انستیتوی «ام بی ای» می گوید: «با داشتن این مولکولها دست به آزمایش آنها در برابر رایج ترین عفونتها می زنیم. ایمنی آنها را بررسی می کنیم و تنها در آن هنگام می توانیم به بهترین راه حل به کارگیری آنها بر روی پروتزها با استفاده از فناوری نانو و پوشاندن سطوح دست یابیم.»

سیستم ایمنی خوکها مشابه انسانها است و همین امر امکان تامین ایمنی پروتزهای جدید را برای آزمایشهای آینده بر روی انسانها فراهم می کند. برای آزمایش طرح ریزی شده محققان در کپنهاگ یک پروتز کوچک فلزی را در استخوان پای خوک قرار می دهند و چند روز بعد به بررسی نتایج آن می پردازند.

We're filming a pig surgery today at the University of Copenhagen for an upcoming #Futuris – follow euronewsknwldge</a> <a href="https://t.co/4W6jIZ9ZT4">pic.twitter.com/4W6jIZ9ZT4</a></p>&mdash; Denis Loctier (loctier) May 25, 2016

درباره چگونگی این آزمایش، هنریک الوانگ ینسن، استاد دامپزشکی در دانشگاه کپنهاگ می گوید: «سوراخ و جای عمل قابل مشاهده است، محلی که پروتز همراه با باکتری در آن جاسازی شده است. آنچه ما انجام می دهیم عبارت است از آزمایش پوششهای متفاوت پروتزها تا دریابیم آیا آنها می توانند جلوی گسترش عفونت را به بافت استخوانی بگیرند یا خیر.»

محققان تخمین می زنند که همچنان برای آزمایش پروتزهای مقاوم در برابر عفونت در انسانها به چند سال زمان نیاز است.

One of today's #AmSciGHO topics is biofilms. Read more here: https://t.co/jGdogBMLcipic.twitter.com/5s0xOi6Cez

— American Scientist (@AmSciMag) April 7, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میزان تجویز «غیرضروری» آنتی بیوتیک در انگلستان به ۲۰ درصد می رسد

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی