Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استفاده از محبوبیت باشگاههای فوتبال در اروپا برای تغییر عادات زندگی

استفاده از محبوبیت باشگاههای فوتبال در اروپا برای تغییر عادات زندگی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک جا نشستن و عدم تحرک، منجر به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، چاقی مفرط می شود. یک طرح پژوهشی در اروپا قصد دارد طرفداران فوتبال در این قاره را که

یک جا نشستن و عدم تحرک، منجر به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، چاقی مفرط می شود. یک طرح پژوهشی در اروپا قصد دارد طرفداران فوتبال در این قاره را که بیش از ۲۰ میلیون نفر هستند به انجام حرکات ورزشی تشویق کند.

طرح پژوهشی موسوم به «یوروفیت» قصد دارد تا با استفاده از محبوبیت باشگاههای فوتبال در اروپا، مردم را تشویق کند که سبک زندگی بدون تحرک را تغییر دهند تا به این ترتیب از ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی، دیابت و چاقی مفرط بین اروپاییان جلوگیری شود.

الکساندر ماتئوس، مربی ورزش از طرح «یوروفیت» (EuroFIT) در باشگاه بنفیکا می گوید: «تقریبا تمام افرادی که از دیابت یا فشار خون رنج می برند مشکل چاقی بیش از حد دارند.»

طرح «یوورفیت» در باشگاه بنفیکای لیسبون

این طرح در حال حاضر در باشگاه لوز، که خانه باشگاه بنفیکای لیسبون است و در باشگاه آرسنال در لندن اجرا می شود. ورزشکاران در این باشگاهها حین انجام تمریهای ورزشی، بطور دواطلبانه در این طرح تحقیقاتی هم شرکت می کنند.

برخی از این دواطلبان کسانی هستند که به خاطر شغل و حرفه بیشتر ساعات روز را در وضعیت نشسته و پشت کامپیوتر می گذرانند.

آنها اطلاعات مربوط به خودشان را تکمیل می کنند. اگر جزئیات برنامه را به دقت دنبال کنند بعد از یک سال، پنج درصد از وزنشان کم شده و اندازه دور کمر و فشار خونشان هم کاهش خواهد یافت، بعلاوه سبک زندگی سالم تری هم خواهند داشت.

در کنار ثبت داده های مربوط به داوطلبان شرکت در ای طرح پژوهشی، اعضای هیئت علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه لیسبون فواید برنامه ریزی برای انجام فعالیتهای فیزیکی را بررسی می کنند. طبق تحقیقات اساتید این دانشکده مهم است که افراد در طول روز یک جا ننشینند و زمان بیشتری روی پاهایشان باشند.

همکاری باشگاه آرسنال با «یوروفیت»

باشگاه آرسنال در لندن هم با این طرح پژوهشی همکاری می کند. به این ترتیب طرفداران پرشمار این باشگاه هم با این پروژه آشنا می شوند. براساس بررسیها، تنها بین ده تا سی درصد از کسانی که در برنامه های سلامتی در سراسر اروپا شرکت می کنند، مرد هستند. تغییر سبک و عادات زندگی از اهداف اصلی این طرح پژوهشی است. پس از انجام ورزش هم درباره تغذیه گفتگو می شود.

اسمیر سینگ، مربی ورزشی طرح «یوروفیت» در باشگاه آرسنال لندن می گوید: «درس نمی دهیم. موضوعاتی را که در باره اش صحبت می کنیم، همه می دانند. هدفمان تغییر دادن رفتارها و عادات زندگی است.»

سالی وایکی، استاد بهداشت و سلامتی دانشگاه گلاسگو و مسئول هماهنگ کننده طرح پژوهشی «یوروفیت» می گوید: «تغییر عادات و سبک زندگی خیلی مشکل است حتی وقتی کسی واقعا بخواهد سبک زندگیش را تغییر دهد نمی داند که باید از کجا شروع کند. از محبوبیت باشگاه فوتبال بین مردم سراسر اروپا استفاده می کنیم، خیلی تأثیر دارد.»

این پروژه باعث می شود فناوری های هوشمندی برای سنجش فعالیت بدنی به وجود بیاید، فناوریهایی که بدون جذابیت فوتبال احتمالا به وجود نمی آمد.

فرانک جاج، یکی از داوطلبانی است که در باشگاه آرسنال در طرح «یوروفیت» شرکت کرده است. وی درباره تاثیر این طرح بر تغییر عادات و سبک زندگی اش می گوید: «اگر همسرتان بگوید برو دکتر، احتمالا نمی روید و بهانه می آورید. اما اگر تیم فوتبالتان به شما بگوید: “برو دکتر“، حتما به پزشک مراجعه خواهید کرد.»

این پژوهش شکاف بین دانش و کاربرد آن را پر می کند و می توان نتایج آن را در دیگر رشته های ورزشی هم پیاده کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان