Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیتزا با پنیر کم چرب برای کسانی که نگران اضافه وزن هستند

پیتزا با پنیر کم چرب برای کسانی که نگران اضافه وزن هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غذاهای آماده را سریع می توان استفاده کرد. اما آیا می توان کاری کرد که این مواد غذایی خوشمزه، سالم نیز شود؟ دانشمندان و مهندسان علم تغذیه به دنبال پاسخ این پرسش هستند.

پیتزا غذایی ساده و ارزان و یکی از غذاهای محبوب در بسیاری از کشورهاست اما ضررهایی هم دارد. پیتزا طعم و مزه لذیذش را مدیون پنیرهای پرچرب است. این پنیرها کسانی را که می خواهند مراقب رژیم غذایی خود باشند، وسوسه می کند. چگونه می توان پیتزای کم چرب درست کرد؟

پیتزای کم چرب، پیتزایی است که در آن از پنیر کم چرب استفاده شده باشد. دانشمندان در یک طرح اروپایی پنیر موتزارلایی درست کرده اند که از شیر بدون چربی تهیه شده و چربی آن 7 برابر کمتر از پنیرهای موتزارلایی عادی است و در عین حال خوش طعم است.

میزان چربی پنیر موتزارلایی که در پیتزا استفاده می شود 21 درصد است.

ماریلا سرانو، ژنتیک شناس مولکولی از کارشناسان مرکز اروپایی غنی سازی مواد غذایی موسوم به «سی اس کِی»می گوید: « پنیری درست کردیم که میزان چربی آن 3 درصد است و با کشت باکتریهای خاص تهیه شده است. این نوع پنیرها حاوی درصد پایین چربی هستند، زیرا بافت و رنگ آنها با پنیرهای موتزارلایی معمولی متفاوت است.»

استفاده از این نوع پنیر کار طباخان پیتزا را مشکل می کند، زیرا پنیر کم چرب بهنگام پخته شدن رفتاری متفاوت دارد. درست است در نهایت غذای سالم تری داریم اما ممکن است پیتزای کم چرب موقع جویدن مثل پیتزاهای معمولی نباشد.

خانم سرانو می افزاید:«این پنیرها سفت تر هستند و استفاده از آنها در غذاهایی مثل پیتزا ساده نیست زیرا مانند پنیرهای معمولی ذوب نمی شوند.»

اما چگونه می توان پنیر کم چربی تهیه کرد که بسادگی ذوب شود؟ کارشناسان تغذیه راه حلی یافته اند.

پنیرهای موتزارلای کم چرب پس از رنده شدن، از طریق تسمه نقاله ای وارد محفظه ای خاص می شوند. در آنجا ماده ای بصورت اسپری بر روی آنها پاشیده می شود.

استفاده از این محلول به ذوب بهتر موتزارلا کمک می کند. راز طرز تهیه آن هنوز افشا نشده، اما کارشناسان می گویند کاملا از مشتقات لبنی ساخته شده است.

این لایه از چربی شیر گرفته شده است. با این حال سبب افزایش چربی پنیر نمی شود.

هلنا بایسل، مهندس شیمی و مسئول هماهنگ کننده این طرح می گوید: « به مقدار بسیار کمی چربی احتیاج داریم. کافی است سطح پنیر به چربی آغشته شود و نیاز نیست چربی در سر تا سر ورقه پنیر پخش شود.»

کارشناسان تغذیه امیدوارند این فن آوری جدید بزودی جای خود را در بازار بیابد و به این ترتیب کسانی که دغدغه ی اضافه وزن دارند، دیگر خود را از خوردن پیتزا محروم نخواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان