Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

تصویربرداری سه بعدی علم آرایه شناسی را متحول خواهد کرد

تصویربرداری سه بعدی علم آرایه شناسی را متحول خواهد کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زیست شناسان و جانورشناسان مرکز پژوهش های دریایی «هلنیک»، در سواحل شمالی کرت در یونان، به دنبال گونه های کشف نشده از آبزیان می گردد؛ جانوران کوچکی که در اعماق دریا زندگی می کنند.

سارا فولوتر یکی از این محققان است. او پروژه این مرکز را اینگونه توضیح می دهد: «هرچند تحقیقات بسیار زیاد، و شاید بیشتر از هر دریایی در جهان، اینجا در دریای مدیترانه صورت گرفته اما ما هنوز در اینجا می توانیم گونه های جانوری تازه بیابیم؛ سال گذشته چند نمونه یافتیم. نباید فراموش کرد که هنوز نقاط زیادی از اقیانوس ها ناشناخته است و ما می توانیم میلیون ها گونه جانوری تازه را به جهان معرفی کنیم»

«کرم آتشین» نمونه بسیار جالبی است؛ این آبزیان کوچک، در برابر آلودگی محیط زیست مقاومتی باور نکردنی از خود نشان می دهند. آنها می توانند حتی در آلوده ترین آب های مملو از فلزات سنگین به حیات خود ادامه دهند.

کرم های آتشین مدیترانه از نظر ژنتیکی بسیار شبیه گونه کارائیبی شان هستند، اما ریخت شناسی (مورفولوژی) متفاوت دارند. به همین دلیل برخی از آرایه شناسان، این نوع کرم را گونه ای جدید محسوب نمی کنند.

علم آرایه شناسی یعنی یافتن، شناسایی، نام گذاری، توصیف و رده بندی جانداران، نزدیک به ۳۰۰ سال پیش توسط یک جانور شناس سوئدی به نام کارل لینه، بنا نهاده شد.

سارا فولوتر، رشته کاری خود را اینگونه توضیح می دهد: «یک بار که جانور جدید را یافتیم، کالبدشکافی می کنیم و طرح اولیه بدنش را می کشیم و به دقت توصیفش می کنیم. مدارک و اسنادی جمع آوری شده سپس به صورت مقاله چاپ می شوند. تقریبا همان کاری که ۳۰۰ سال پیش نیز صورت می گرفت»

سرمایه گذاری های اخیر کمیسیون اروپا در علم آرایه شناسی موجب شد که روش گذشته اندکی متحول شود. تازه ترین نسل پویشگرهای رایانه ای، تصویربرداری دقیق از گونه های جدید جانوری را به صورت سه بعدی ممکن کرده است.

کریتوس آروانیتیدیس، در این مورد می گوید: «در واقع، این فن آوری نقطه تلاقی سه رشته علمی مختلف است: آرایه شناسی سنتی، رایانه و تصویربرداری بیولوژیکی که بخشی از فرآیند تصویربرداری پزشکی است. این فن آوری جدید می تواند با ادغام این رشته ها، موجب پیشرفت در هر سه رشته شود.»

ساخت تصاویر سه بعدی کمی زمان می گیرد، اما یک بار که تصویر به طور کامل ساخته شد امکانات بیشماری را در اختیار محققان قرار می دهد و البته جان بسیاری از جانوران آزمایشگاهی را نیز نجات می دهد.

سارا فولوتر بر این باور است که «این فن آوری به محققان امکان می دهد بدون کالبدشکافی، جانور را به بهترین نحو ممکن مورد مطالعه قرار دهند. این در حالی است که پیش تر مجبور بودیم زیر میکروسکوپ، بدن جانور را بشکافیم و حیوان را بکشیم.»

سرعت عمل و کارآمدی این نوع از فن آوری ها، درهای دنیایی تازه را به روی پژوهشگران گشوده است.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت زیر مراجعه کنید:
Website: www.marbigen.org

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان