Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

هوش مصنوعی در خدمت آرامش خاطر سالمندان

هوش مصنوعی در خدمت آرامش خاطر سالمندان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میانگین عمر در بسیاری از کشورها رو به افزایش است. از سوی دیگر یافتن پرستارخصوصی برای سالمندان مشکل است. آیا می توان برای مراقبت افراد سالخورده به هوش مصنوعی اعتماد کرد؟ آیا سیستم کامپیوتری می تواند وقوع حادثه را تشخیص دهد و اعلام خطر کند؟

پروژه ای پژوهشی دراتحادیه اروپا، به ایمنیِ سالمندانی که تنها زندگی می کنند، اختصاص دارد. پژوهشگران در موسسه تحقیقاتی، در شهر برمن آلمان بر روی دستگاهی کار می کنند که با هشدارهایِ خودکار، نیاز و وابستگیِ افراد سالخورده به پرستارانِ خصوصی را کاهش می دهد.

این دستگاهِ هشداردهنده خودکارعبارت است از جعبه ای با دوربین استریو و طوری طراحی شده که اگر شخصی در مقابل او به زمین بیافتد، فعال می شود. این سیستمِ هوشمندِ خبرگیری خطوط ِ مرزیِ اجسام متحرک را آشکار می کند وحریم خصوصیِ آنها را می شناسد.

سیستم فقط هنگامی وارد عمل می شود که کسی به زمین بیافتد. لازم نیست کسی حسگر را روی بدن یا لباسش نصب کند. نرم افزار این سیستم به دنبال تغییرات مشخص در موقعیتِ پیکرِ شخص، سرعت و شکل آن می گردد و به کمک اینها تشخیص می دهد که آیا شخص به زمین افتاده است یا نه.

احمد نابیل بالبشیر، مسئول هماهنگ کننده این پروژه می گوید: «آنچه ما ساخته ایم، حسگر نوری است و مانند دوربین هایی که معمولا می شناسیم، نیست. در واقع حسگری تصویری است که در ساخت آن از زیست شناسی الهام گرفته ایم. شبیه به چشم حشره است و مانند آن، شاملِ تعدادی پیکسل است که به حرکت در میدانِ دیدش حساس است.»

این وسیله خبرگیری را به راحتی می توان در اتاق فرد مسن نصب کرد و کاملا خودکار است. این وسیله هیچ تصویر ویدئویی به بیرون نمی فرستد در نتیجه زندگی در آپارتمان کاملا خصوصی می ماند.

وقتی سیستم تشخیص می دهد که کسی به زمین افتاده، برای خانواده، دوستان یا مراقبان مخصوص آن فرد پیامک می فرستد. احمد بالبشیر در مورد نحوه طراحی و کاربری محصول می گوید:«این سیستم را با استفاده از الگوریتمهای شبکه هایِ عصبی ِمصنوعی و مشاهده ۱۲۰۰ مورد زمین افتادن طراحی کرده ایم. سیستم از روی این نمونه ها یاد گرفته است افتادن افراد را تشخیص دهد و اینک می توان آن را در محیطی واقعی به کار برد تا به شکلِ خودکار، افتادن افراد را تشخیص دهد.»

در یک خانه سالمندان در شهر برمن آلمان، سه آپارتمان به این وسیله خبرگیری مجهز شده اند. ملانی توبن، مدیر این خانه سالمندان می گوید: «در بازار چند سیستم مختلف وجود دارد. اما ما این سیستم را انتخاب کرده ایم زیرا هم مراقب سلامتی افراد است و هم حریم خصوصی آنها را حفظ می کند. باید مراقب حریم خصوصی افراد هم بود.»

خانم «لیندا هاکه»، اهل شهر برمن و۸۸ ساله، داوطلب شرکت کننده دراین طرح شده است. او دراین مجتمع سالمندان آپارتمانی شخصی دارد. بیشتر وقتش را در کنار دوستانش می گذراند. اما اوقاتی را هم که در اتاقش تنهاست، نگران نیست زیرا سیستم مراقبت هوشمندانه در گوشه اتاقش امنیت و راحتی او را کنترل می کند. خود او می گوید: «این سیستم خیالم را راحت می کند. حتا اگر ندانم دقیقا چه طور کار می کند. می دانم که اگر اتفاقی بیافتد این سیستم پیام خطر خواهد فرستاد.» آزمایش تا زمانی که از کارکرد دستگاه اطمینان کامل حاصل شود، ادامه خواهد داشت. پس از آن دستگاه وارد بازار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان